Kategorie: Wszystkie | Bezpieczeństwo pieszych
RSS
wtorek, 21 czerwca 2016

Minął rok od kiedy, dzięki projektowi Bractwa Rowerowego złożonego do budżetu obywatelskiego, na wszystkich ulicach jednokierunkowych w Radomiu rowerzyści mogą poruszać się w obu kierunkach. Wiele osób obawiało się kontraruchu, zarzucając, że po wprowadzeniu takiego rozwiązania wzrośnie liczba zdarzeń z udziałem rowerzystów. Dzięki uprzejmości Komendy Głównej Policji, która udostępniła bazę danych Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji sprawdziliśmy czy te obawy były słuszne. Przeanalizowaliśmy 93 zdarzenia, w których brali udział rowerzyści na terenie miasta w roku 2015. Okazuje się, że żadne z nich nie miało miejsca na ulicach z obowiązującym kontraruchem rowerowym. Jest bezpiecznie! Ruch "pod prąd" ulic jednokierunkowych skraca drogę, promuje rower i poprawia bezpieczeństwo. Pozwala ominąć niebezpieczne trasy i skrzyżowania oraz gwarantuje wzajemną widoczność kierowcy i rowerzysty. W Radomiu mamy w sumie 52 ulice z kontraruchem, na 10 z nich wyznaczono kontrapas, na pozostałych ograniczono się jedynie do umieszczenia pod znakami tabliczek „Nie dotyczy rowerów”.

Radom. Rok kontraruchu bez wypaków

22:28, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 12 czerwca 2016

Rezerwat Królewskie Źródła to cel najbliższej „Jazdy z miasta!” zaplanowanej na 19 czerwca. Na wyprawę najdłuższą i najbardziej wymagającą w naszym cyklu, ale i szczególnie urokliwą, zapraszają Salon Rowerowy „Rodex”, „Gazeta Wyborcza” i Bractwo Rowerowe.

Królewskie Źródła dzieli od Radomia dystans ponad 30 km. Kto chce wziąć udział w „Jeździe” do tego pięknego miejsca, musi mieć świadomość odległości, jaką pokonamy – w obie strony będzie to ponad 70 km.

Spotykamy się o godz. 10 w pobliżu Dąbrowy Kozłowskiej. By dotrzeć na miejsce zbiórki, trzeba się dostać na ul. Zbrowskiego i minąć skrzyżowanie z Żółkiewskiego (ze światłami), dalej jechać ul. Energetyków i skręcić w prawo w Starą Wolę Gołębiowską. Starą Wolą dotrzemy aż do skrzyżowania z ul. Potkańskiego, gdzie skręcamy w lewo. Potkańskiego doprowadzi nas do granic miasta – mostu na Pacynce. Zaraz za mostem jest lekki podjazd, a za nim skrzyżowanie z drogą asfaltową. Skręcamy na nim w prawo. I to miejsce naszego spotykania. Czekamy kwadrans, o godz. 10.15 ruszamy.

Asfaltową drogą dojedziemy do szutru prowadzącego do otuliny Puszczy Kozienickiej. Doprowadzi nas do zielonego szlaku pieszego. Ten wyznaczy nam marszrutę aż do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku. Następnie przetniemy trasę Radom – Kozienice i przez Kolonkę żółtym szlakiem rowerowym dotrzemy do Mysich Górek. Po pokonaniu wzniesienia przedostaniemy się do asfaltowej, rzadko uczęszczanej drogi Adolfin – Sokoły. W Sokołach odpoczynek. Potem szutrem przy ogródkach działkowych dotrzemy do Pionek. Ulicą Partyzantów pojedziemy w pobliże byłego skansenu kolejki wąskotorowej. Tam przesiadka na czarny szlak rowerowy prowadzący do samych Królewskich Źródeł.

Ze względu na dystans odradzamy zabieranie na wyprawę dzieci. Odradzamy także jazdę na rowerach bez przerzutek.

Przypominamy, by wziąć na wyprawę przynajmniej jeden bidon z sokiem, napojem izotonicznym lub niegazowaną wodą mineralną. Każdy obowiązkowo powinien mieć łatki albo zapasową dętkę i pompkę.

Na polanie przed rezerwatem jak zwykle ognisko i upominki od sponsora – Salonu Rowerowego „Rodex”. Poczęstunek mamy dzięki firmie Albo sp. z o.o., drewno na ognisko – dzięki nadleśnictwu Kozienice. Na trasie będą nas wspierać cykliści z klubu Orkan przy radomskim PTTK.

Jak zgłosić swoje uczestnictwo w wycieczce? Na numer 7255 trzeba wysłać SMS o treści RAD(kropka)JAZDA(kropka)imię i nazwisko, np. RAD.JAZDA.Jan Kowalski. Koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT.

Po wysłaniu wiadomości otrzymacie Państwo SMS zwrotny. Należy go zachować do kontroli podczas wydawania posiłków na mecie. Koniecznie więc zabierzcie na „Jazdę” telefon komórkowy. Wysłanie jednego SMS-a uprawnia do skorzystania przez jedną osobę z wycieczki i poczęstunku. Można jednak z tego samego numeru telefonu zarejestrować na „Jazdę” np. kilku członków rodziny czy kilku znajomych. Na SMS-owe zgłoszenia czekamy do piątku 17 czerwca do północy.

Powrót z wycieczki na własną rękę.

„Jazda z miasta!” nie odbędzie się, jeżeli będzie padał deszcz. Przełożymy ją o tydzień, na 26 czerwca.

A kolejna „Jazda z miasta!” – tym razem lekka, łatwa i przyjemna – 24 lipca do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Radom. Jazda z miasta!

14:02, bractworowerowe
Link Komentarze (1) »
piątek, 10 czerwca 2016

Wielkimi krokami zbliża się długo oczekiwany remont parku Planty, dzięki przesunięciom pieniędzy w budżecie miasta w tym roku zostanie wyremontowana główna aleja. Nie mogliśmy nie wykorzystać takiej okazji do zaproponowania kilku zmian ułatwiających korzystanie z tego parku. Poniżej pismo wysłane do Urzędu Miejskiego i MZDiK.

W nawiązaniu do planów dotyczących remontu parku Planty zwracamy się z prośbą o uwzględnienie w projekcie poniższych uwag:

 1. Wykonanie głównej alei parkowej z masy bitumicznej – taka nawierzchnia pozwoli na wygodne korzystanie z rolek, deskorolek, hulajnóg oraz rowerów najmłodszym użytkownikom parku;
 2. Zachowanie ciągłość nawierzchni głównej alei parkowej na przecięciu z łącznikiem ulicy Chałubińskiego oraz na przecięciu z dojściem na stadion MOSiR na przedłużeniu ul. Wicherka – takie rozwiązanie nadaje optycznie priorytet alei oraz ułatwi jazdę na rolkach, deskorolkach i hulajnogach;

  Radom. Park Planty

  Radom. Park Planty

 3. Wykonanie wyniesionego chodnika na przecięciu z ulicą Broni w osi głównej alei – rozwiązanie nada priorytet pieszym korzystającym z parku oraz ułatwi pokonanie ulicy;

  Radom. Park Planty

 4. W razie pozyskania dodatkowych środków wnosimy o rozszerzenie projektu o remont oświetlania w bocznej alejce wraz z przeniesieniem latarni ustawionych wzdłuż ogrodzenia przedszkola i Urzędu Marszałkowskiego poza chodnik – dzięki takiemu rozwiązaniu znacząco zwiększy się powierzchnia użytkowa chodnika;
 5. Przeniesienie przejścia znajdującego się obecnie po północnej stronie skrzyżowania Kościuszki / Planty w oś głównej alei parkowej wraz z jego wyniesieniem – rozwiązanie pozwoli na bezpieczne korzystanie spacerującym, rodzicom z dziećmi oraz biegaczom z obu części parku. Postulat jest zbieżny z płynącymi do naszego stowarzyszenia wnioskami mieszkańców dotyczącymi włączenie ul. Kościuszki do  strefy Tempo 30. Wraz z oddaniem wiaduktu na ul. Młodzianowskiej należy dążyć do zmniejszenia natężenie ruchu tranzytowego na ul. Kościuszki przez co poprawi się komfort życia mieszkańców oraz bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

  Radom. Park Planty
10:46, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 30 maja 2016

W najbliższy piątek, 3 czerwca o godzinie 18 z placu Konstytucji 3 Maja wyruszy specjalna, Budżetowa Masa Krytyczna!

Jednocześnie w godzinach 17:30-19:30 na placu Konstytucji stacjonować będzie tzw. urna mobilna, do której będzie można oddać głos na wnioski złożone do Budżetu Obywatelskiego przez Bractwo Rowerowe:

Obszar ogólnomiejski
27. Ścieżki rowerowe - połączmy dzielnice ze śródmieściem
38. Parkingi - nowe miejsca postojowe w Radomiu
39. Radomskie Rowery Transportowe - zdrowie i ekologia

Obszar I
Projekt nr 14. Bezpieczny chodnik i ścieżka rowerowa do dworca - Prażmowskiego, Waryńskiego, Czachowskiego, Krakowska

Obszar III
Projekt nr 10. Ścieżki rowerowe na Borkach, Halinowie i Koziej Górze

Obszar IV
Projekt nr 15. Ścieżki rowerowe na Obozisku, Wacynie, Michałowie

Obszar V
Projekt nr 7. Ścieżki rowerowe na Gołębiowie i Glinicach

Szczegóły >>>

Aby oddać swój głos należy okazać dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem. W głosowaniu mogą wziąć udział również osoby pomiędzy 16 a 18 rokiem życia, ale za pisemną zgodą opiekuna (druk do pobrania na stronie: www.radom.pl/data/other/oswiadczenie.pdf).

Trasa przejazdu:
plac Konstytucji 3 Maja - Żeromskiego – plac Kazimierza Wielkiego – Reja – Limanowskiego – Narutowicza – Sedlaka – Planty – Traugutta – Prażmowskiego – Czachowskiego – Żeromskiego – Zbrowskiego – Wodna – 25 Czerwca – Żwirki i Wigury – 11 Listopada – Szarych Szeregów – Wernera – Malczewskiego – Warszawska – Kusocińskiego – Chrobrego – Pileckiego – Kelles-Krauza – Focha – plac Jagielloński – Witolda – Kilińskiego – Focha – plac Konstytucji 3 Maja.

Na przejazd nie zapomnijcie zabrać znajomych, sąsiadów, dziewczyny, chłopaka, ale również gwizdków, trąbek oraz dobrego humoru! :)

Powiększ mapę

Radom. Specjalna Masa Krytyczna. Zagłosuj na rowery!

10:29, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
środa, 04 maja 2016

Co roku do Budżetu Obywatelskiego zgłaszamy projekty dotyczące infrastruktury dla rowerów i co roku dzięki Wam wygrywamy :) W edycji 2017 również liczymy na Wasze głosy!

Obszar ogólnomiejski
27. Ścieżki rowerowe - połączmy dzielnice ze śródmieściem
Projekt zakłada:
- budowę zjazdu z ronda dla rowerów - rondo Kisielewskiego - ul. Krakowska
- budowę asfaltowego łącznika łącznik dla rowerów ul. Czachowskiego - ul. Batorego
- likwidacja przycisków przy wszystkich przejazdach rowerowych poprzez sprzężenie sygnalizatorów dla rowerzystów z detekcją niekolizyjnych strumieni ruchu ogólnego

Radom. Łącznik rowerowy przez skrzyżowania Żeromskiego / Czachowskiego
38. Parkingi - nowe miejsca postojowe w Radomiu
Projekt zakłada zakup i montaż 200 stojaków typu odwrócone U na terenie miasta. Mimo, ze w Radomiu w ostatnich latach zamontowano sporą liczbę stojaków rowerowych, to działania były ukierunkowane przede wszystkim na szkoły. Nasza propozycja zakłada ustawianie stojaków na ulicach w pasie drogowym.

39. Radomskie Rowery Transportowe - zdrowie i ekologia
Projekt zakłada zakup 2 rowerów towarowych (cargo) z możliwością nieodpłatnego wypożyczania oraz zakup i montaż 2 zadaszonych wiat rowerowych z możliwością parkowania obu rowerów cargo i innych rowerów, jako promocję ekologicznego
transportu i zdrowego stylu życia. Podobne przedsięwzięcie wypożyczalni na większą skalę jest prowadzone od 2 lat przez Urząd Miasta w Warszawie.

Radom. Rower towarowy
Obszar I
Projekt nr 14. Bezpieczny chodnik i ścieżka rowerowa do dworca - Prażmowskiego, Waryńskiego, Czachowskiego, Krakowska
Projekt został okrojony przez MZDiK z powodu braku gruntów miejskich i obecnie jest podobny do projektu 27 z obszaru ogólnomiejskiego. Zachęcamy jednak do głosowania na oba.
Batorego: łącznik pozwoli rowerzystom jadącym w kierunku osiedla Nad Potokiem ominąć obciążoną ruchem samochodowym skrzyżowanie Żeromskiego / Zbrowskiego.

Rondo Kisielewskiego: zjazd z ronda pozwoli rowerzystom jadącym w kierunku Miasta Kazimierzowskiego ominąć obciążoną ruchem samochodowym ul. Limanowskiego.

Radom. Łącznik rowerowy przy rondzie Kisielewskiego
Obszar III
Projekt nr 10. Ścieżki rowerowe na Borkach, Halinowie i Koziej Górze
Projekt zakłada budowę asfaltowej drogi dla rowerów po południowej stronie ul. Maratońskiej od istniejącej trasy do ronda Łaskiego (wraz z przejazdem rowerowym) do drogi odbarczającej. Budowa drogi dla rowerów umożliwi mieszkańcom Koziej Góry i Halinowa dotarcie do zalewu na Borkach, ale również będzie fragmentem trasy rowerowej w kierunku zalewu w Domaniowie.

Radom. Droga dla rowerów, ul. Maratońska
Obszar IV
Projekt nr 15. Ścieżki rowerowe na Obozisku, Wacynie, Michałowie
Projekt zakłada:
- budowę asfaltowej drogi dla rowerów po południowej stronie ul. Szarych Szeregów od skrzyżowania z ulicą Wernera do istniejącej drogi dla rowerów wzdłuż ul. Warszawskiej.
Dzięki inwestycji nastąpi połączenie drogi dla rowerów wzdłuż bulwarów nad Mleczną przez Stary Ogrodu z drogą dla rowerów wzdłuż ul. Warszawskiej.

Radom. Droga dla rowerów, ul. Szarych Szeregów

Obszar V
Projekt nr 7. Ścieżki rowerowe na Gołębiowie i Glinicach

Projekt zakłada:
- budowę ciągu pieszo-rowerowego przy ulicy: Kozienickiej od wiaduktu nad linią kolejową do ul. Żółkiewskiego
- wyznaczenie pasa rowerowego przy ciągach pieszych na ul. 11 Listopada (od ul. Struga do ul. Chrobrego)
- wyznaczenie przejazdu rowerowego z ulicy Placowej w ul. Kwiatkowskiego w kierunku ronda Dmowskiego
Kozienicka, 11 Listopada: zastosowane rozwiązania pozwolą bezpiecznie podróżować rowerzystom na trasie Gołębiów - śródmieście
Placowa: budowa przejazdu umożliwi dojazd mieszkańcom Glinic do drogi dla rowerów wzdłuż al. Grzecznarowskiego.

Jak głosować?

1. Przez internet
Jeśli masz już konto to przejdź od razu na stronę głosowania >>>
Jeśli nie masz konta to zarejestruj się w systemie głosowania. Po wprowadzeniu danych na wskazany adres e-mail dotrze wiadomość z linkiem weryfikacyjnym, który należy kliknąć (wiadomość powinna dotrzeć w ciągu 20 min w godzinach pracy urzędu lub do godziny 8.00 następnego dnia roboczego). Prosimy sprawdzić folder SPAM! Po oznaczeniu przyznanej liczby punktów należy nacisnąć przycisk "Głosuj" dla wybranego projektu. W przypadku zakończenia głosowania w obecnej edycji klikamy "zakończ głosowanie".
Mieszkańcy Radomia między 16 a 18 rokiem życia zobowiązani są załączyć skan/zdjęcie podpisanego oświadczenia rodzica.

2. Przez tradycyjną kartę do głosowania
W punktach stałych jak i mobilnych pracownicy upoważnieni do przetwarzania danych osobowych będą weryfikować tożsamość głosujących na podstawie dokumentu ze zdjęciem:

 • Centrum Komunikacji Społecznej - ul. Żeromskiego 53, pokój 104 (7.30-15.30)
 • Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. Struga 1 (7.30-19.00)
 • Biuro Rady Miejskiej - ul. Moniuszki 9 (7.30-15.30)
 • Biuro Obsługi Mieszkańca - ul. Kilińskiego 30, pokój 19 (7.30-15.30)

Oprócz tego wzorem lat ubiegłych będziemy wnioskowali o mobilną urnę na naszych imprezach. Harmonogram Mobilnych Punktów Głosowania >>>


W ubiegłych edycjach Budżetu Obywatelskiego dzięki Waszym głosom udało się:

 • wprowadzić kontraruch rowerowy na ulicach jednokierunkowych
 • wybudować drogę rowerową wzdłuż Potoku Północnego od Struga do Leśniczówki
 • wprowadzić liczne skróty i łączniki m.in. na Wałowej, Wierzbickiej, Prusa
 • wybudować sygnalizację świetlną dla pieszych na skrzyżowaniu Warszawska / Janiszewska
 • wybudować drogę dla rowerów na przedłużeniu parku Ustronie
 • doprowadzić do budowy drogi dla rowerów wzdłuż al. Grzecznarowskiego
 • doprowadzić do budowy ciągu pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Energetyków
09:27, bractworowerowe
Link Komentarze (2) »
wtorek, 08 marca 2016

Zapowiada się bogaty rok w inwestycje rowerowe. W ramach Budżetu Obywatelskiego, po 12 latach od budowy pierwszego fragmentu, zostanie w końcu dokończona trasa wzdłuż al. Grzecznarowskiego. W połączeniu z decyzją władz miasta o zmianach na skrzyżowaniu Traugutta / Narutowicza pozwoli to nam na dojechanie z Ustronia do centrum po dedykowanej rowerzystom infrastrukturze. Obecnie trwa wybór pracowni, która zaprojektuje brakujące odcinki po stronie Ustronia. Praktycznie jest gotowy projekt dla strony północnej osiedla, finansowany przez M1. Powstanie również długo oczekiwane przez mieszkańców połączenie Starej i Nowej Woli Gołębiowskiej, w przypadku tej inwestycji właśnie ruszył proces projektowy. W tym roku zostanie oddana również DDR wzdłuż Młodzianowskiej (tu wnosiliśmy o kilka nowych łączników, m.in. ze ślepą ul. Sandomierską) oraz kładka pieszo-rowerowa na Szarych Szeregów. W projekcie przebudowy skrzyżowania Żółkiewskiego - Zbrowskiego mają zostać ujęte przejazdy rowerowe i podłączenie z ciągiem pieszo-rowerowym na wiadukcie obok. Ponieważ nie dokończono ubiegłorocznej akcji ustawiania stojaków możemy liczyć na nowe w kilkudziesięciu miejscach (w pasie drogowym). Nie będziemy ukrywać, że liczymy również na powstanie pasów rowerowych np. na ulicy Lubelskiej czy Okulickiego. Poniżej omówimy poszczególne inwestycje:

1. Bulwary Mlecznej (ok. 1 km) - dokończenie inwestycji z poprzedniego roku, niestety na razie bez kluczowego odcinka łączącego się z drogą dla rowerów wokół zalewu na Borkach.

2. Ulica Czarnieckiego (ok. 100 m) - łącznik rowerowy pomiędzy dwoma fragmentami ulicy Zielonej, pozwoli na dotarcie mieszkańcom Wacyna i Janiszpola do centrum. Po cichu liczymy, że już niedługo po pasach rowerowych na ul. Okulickiego.

3. Ulica Energetyków (ok. 1,1 km) - jednostronny ciąg pieszo-rowerowy pomiędzy ulicami Stara i Nowa Wola Gołębiowska. Inwestycja w ramach Budżetu Obywatelskiego pozwoli na bezpieczne dotarcie m.in. dzieciom do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19.

4. Aleja Grzecznarowskiego (ok. 2,2 km) - w ramach Budżetu Obywatelskiego po stronie południowej powstaną 3 brakujące fragmenty:
- rondo Dmowskiego - skrzyżowanie z obwodnicą południową
- ulica Radomskiego - ul. Biała
- ulica Biała - ulica Słowackiego (do istniejącej drogi dla rowerów)
Po stronie północnej:
- skrzyżowanie z obwodnicą południową - ulica Staroopatowska

5. Ulica Młodzianowska (ok. 1,6 km) - w ramach budowy nowej ulicy Młodzianowskiej oraz wiaduktu nad torami linii kolejowej nr 8 powstanie droga dla rowerów wraz z kładką pieszo-rowerową. Po wybudowaniu ulicy Tartacznej oraz Sosnowej mieszkańcy Ustronia zyskają połączenie z Borkami oraz Halinowem. Po wyznaczeniu nowego przejazdu przez aleję Grzecznarowskiego przy Komforcie przez trasę wzdłuż Potoku Południowego do mieszkańców Ustronia dołączą mieszkańcy Glinic.6. Ulica Młodzianowska (ok. 100 m) - w ramach budowy sygnalizacji świetlnej powstanie łącznik rowerowy pomiędzy dwoma fragmentami ulicy Sedlaka. Pozwoli to mieszkańcom przedzielonej "autostradą" dzielnicy, na wygodna i bezpieczną komunikację.7. Ulica Narutowicza (ok. 150 m) - w ramach przebudowy skrzyżowania Narutowicza / Traugutta / Mickiewicza powstanie łącznik rowerowy pomiędzy ul. Moniuszki a ul. Jaracza. Długo oczekiwana inwestycja pozwoli na dojazd do śródmieścia mieszkańcom Ustronia. Tym samym pierwsze osiedle zyska bezpośrednie połączenie z deptakiem.

8. Ulica Szarych Szeregów (ok. 100 m) - pierwsza kładka dedykowana rowerzystom w Radomiu, połączy dwie części osiedla Obozisko i umożliwi m.in. bezkolizyjne dotarcie do parku oraz do targowiska Korej.9. Ulica Warszawska (ok. 150 m) - w ramach inwestycji powstanie brakujące połączenie pomiędzy drogą dla rowerów wzdłuż ulicy Warszawskiej a ulicą Sobieskiego. Tym samym z osiedla Michałów będzie można dojechać m.in. do Galerii Słonecznej po dedykowanej rowerzystom infrastrukturze.10. Ulica Żółkiewskiego (ok. 400 m) - w związku z budową marketu budowlanego będzie przebudowywane skrzyżowanie Żółkiewskiego / Zbrowskiego, powstanie wówczas połączenie z ciągiem pieszo-rowerowym przy nowym wiadukcie.

11:42, bractworowerowe
Link Komentarze (1) »
niedziela, 28 lutego 2016

Kilka dni po ogłoszeniu przetargu na budowę sygnalizacji świetlnej dla pieszych na ulicy Wierzbickiej zajrzeliśmy do dokumentacji projektowej (zobacz >>>). Niestety rozczarowaliśmy się, bowiem po raz kolejny okazało się, że jeśli my nie zgłosimy uwag to nie ma co liczyć na kompleksowe zajęcie się tematem. Projekt nie tylko nie przewiduje dość oczywistej rzeczy jaką jest połączenia chodnika wzdłuż Wierzbickiej a co za tym idzie i przejścia ze ślepą dla samochodów Gębarzewską, nie przewiduje również jednokierunkowego przejazdu rowerowego umożliwiającego "zabranie" rowerzystów z niebezpiecznej drogi wojewódzkiej. Łącznik umożliwiłby wjazd w ulicę Gębarzewską, a po wykonaniu w przyszłości 90 metrowej drogi dla rowerów wzdłuż Wierzbickiej uzyskalibyśmy również połączenie z istniejącą trasą wokół osiedla Południe. Czeka na to gotowy już od kilku lat przejazd przez ulicę Czarnoleską.


Powyższe uwagi złożone zostały do MZDiK z cichą nadzieją, że mimo mocno zaawansowanych prac zostaną uwzględnione. Tak już kilkukrotnie bywało, np. już po ogłoszeniu zwycięzcy przetargu na przebudowę pasażu Kołakowskiego udało się nam zmienić nawierzchnię z kostki na asfalt. Niestety tym razem tak się nie stało. Oczywiście poczuwamy się częściowo do winy, gdybyśmy zgłosili uwagi na etapie projektu odpowiedź na nasz wniosek byłaby prawdopodobnie pozytywna. Rozumiemy procedury przetargowe, wydłużony czas realizacji i jakoś nawet tą dbałość o punkty kolizji z pieszymi (ta...), ale wymyślanie i opisywanie argumentu o umożliwieniu wjazdu kierowcom w Gębarzewską trwa tyle co postawienie tam słupka albo dwóch...

Radom. Propozycja przejazdu rowerowego przez ul. Wierzbicką
Jak widać zapotrzebowanie na infrastrukturę jest:Poniżej odpowiedź MZDiK na nasz wniosek:

W odpowiedzi na wniosek dotyczący wykonania przejazdu dla rowerzystów oraz łącznika z ul. Gębarzewską w ramach budowy sygnalizacji świetlnej na ul. Wierzbickiej, Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu informuje, że w tym momencie powyższe nie jest już możliwe. Dokumentacja projektowa została przygotowana i nie uwzględniała ona takiego rozwiązania. W oparciu o nią zostały zabezpieczone środki oraz ogłoszony przetarg. Aby wdrożyć proponowane rozwiązanie, należałoby anulować przetarg, skorygować całą dokumentacje projektową, dokonać nowych uzgodnień oraz pozyskać więcej środków na dodatkowe elementy, które w pierwotnej koncepcji nie były przewidziane. Cała procedura znacząco wydłużyłaby realizację tego zadania, co najmniej o 6 miesięcy, wzrósłby także jego koszt. W związku z powyższym nie możemy przychylić się do Pańskiej prośby. Przejazd dla rowerzystów nie został uwzględniony w dokumentacji projektowej, gdyż jego wyprowadzenie drogi dla rowerów bezpośrednio przed strefą dojścia pieszych do przejścia stwarzałoby niebezpieczeństwo dla pieszych chcących wkroczyć na to przejście. Realizując włączenie do ciągu rowerowego od str. ul. Starowiejskiej (według załącznika) stworzony by został punkt kolizji pomiędzy rowerzystą a pieszym, który zamierza przekroczyć jezdnię (niejednokrotnie dobiegając do przejścia, aby zdążyć przejść przed zakończeniem fazy). Ponadto utrudniony by został dojazd rowerzysty do przejazdu przez grupę pieszych oczekujących na zielone światło. Wykonanie przejazdu dla rowerzystów wiązałoby się również ze skróceniem bariery energochłonnej na zakończeniu ul. Gębarzewskiej, co mogłoby skutkować wykorzystywaniem łącznika rowerowego przez kierowców samochodów osobowych.

12:01, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 18 lutego 2016

W związku z planami budowy sygnalizacji świetlnej przy przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu Młodzianowska / Sedlaka zwróciliśmy się z prośbą do MZDiK o zaprojektowanie takiej organizacji ruchu, aby stał się możliwy przejazd rowerem na wprost na ciągu Sedlaka – Sedlaka. Rozwiązanie, które zaproponowaliśmy MZDiK z powodzeniem zastosował na skrzyżowaniu Limanowskiego / Wałowa / Staromiejska zbierając pochwały w Polsce za innowacyjne podejście do organizacji i promocji ruchu rowerowego.

W odpowiedzi na pismo MZDiK poinformował, że przedstawione przez nas rozwiązanie [...]wymaga rozbiórki (demontażu) odcinka barier ochronnych na co Zarząd nie może wyrazić zgody. Bariery te bowiem zapobiegają przejeżdżaniu pojazdów z drogi w miejscach, gdzie jest to niebezpieczne oraz przejeżdżaniu pojazdów na jezdnię przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu. Ulica Mariacka jest obwodnicą śródmiejską o dużym natężeniu ruchu, które wzrośnie po oddaniu do użytku budowanego odcinka ul. Młodzianowskiej wraz z wiaduktem. Dodatkowo zbyt duża różnica poziomów pomiędzy jezdniami ul. Mariackiej uniemożliwia wykonania w pasie dzielącym miejsca oczekiwania (azylu) dla rowerzystów. Jednocześnie informujemy, że MZDiK zleci projektantowi w ramach wykonywanej dokumentacji na sygnalizację świetlną zaprojektowanie przejazdów dla rowerzystów łączących odcinki ul. Sedlaka oraz ul. Sedlaka z ul. Chałubińskiego.[...]

Mimo, że nie w całości przychylono się do naszej prośby, rowerzyści otrzymają fragment nowej infrastruktury, co nas - jak zawsze - cieszy.

Radom. Sedlaka

14:31, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »

Poniżej przedstawiamy uwagi Bractwa Rowerowego do projektu drogi dla rowerów po północnej stronie alei Grzecznarowskiego, na odcinku do skrzyżowania z obwodnicą południową do ulicy Staroopatowskiej. Inwestycja powstanie na mocy porozumienia pomiędzy Urzędem Miasta a Centrum Handlowym M1. Dzięki tym pracom jak i dzięki Budżetowi Obywatelskiemu aleja Grzecznarowskiego po 12 latach od rozpoczęcia pierwszych prac zyska infrastrukturę dla rowerów na całym swym odcinku.

1. Wnosimy o zmianę przebiegu drogi dla rowerów na wysokości budynku CH M1. W naszej ocenie trasa rowerowa powinna biec wzdłuż istniejącego chodnika. Dzięki temu piesi nie będą skracali drogi po infrastrukturze przeznaczonej dla rowerzystów.

2. Wnosimy o wykonanie trzech łączników rowerowych:
- skrzyżowanie Grzecznarowskiego / Osiedlowa – parking CH M1 (wraz z przejazdem rowerowym przy istniejącym przejściu dla pieszych oraz obniżeniem krawężnika do 0 cm na końcu łącznika);
- droga dla rowerów – parking Decathlon (wraz z obniżeniem krawężnika do 0 cm na końcu łącznika);
- skrzyżowanie Placowa / Kwiatkowskiego – rondo Dmowskiego.

Radom. Droga dla rowerów, al. Grzecznarowskiego

Radom. Droga dla rowerów, al. Grzecznarowskiego

3. Wnosimy o ustawienie słupków blokujących przejazd samochodów na kierunku al. Grzecznarowskiego – ul. Hoża. Obecny chodnik został zniszczony w tym miejscu przez kierowców skracających sobie drogę. Zachodzi obawa, że tak samo może zostać zdewastowana nowa droga dla rowerów.

Radom. Droga dla rowerów, al. Grzecznarowskiego

4. Wnosimy o zaprojektowanie przejazdu i przejścia dla pieszych przez al. Grzecznarowskiego na wysokości sklepu Komfort. Dzięki temu rozwiązaniu do drogi dla rowerów wzdłuż Potoku Południowego, poprzez ciąg jezdny za CH M1, zostanie podłączona dzielnica Glinice. Mieszkańcy zyskają wygodne połączenie nie tylko z Ustroniem, ale poprzez trasę wzdłuż ul. Młodzianowskiej z osiedlem Południe, Żakowicami i Borkami.

Radom. Droga dla rowerów, al. Grzecznarowskiego

5. W związku z budową w tym roku drogi dla rowerów po południowej stronie al. Grzecznarowskiego wnosimy o zaprojektowanie przejazdów dla rowerów w obrębie skrzyżowania Osiedlowa / Grzecznarowskiego oraz ronda Dmowskiego.

6. Wnosimy, aby przejazdy rowerowe oraz przejścia dla pieszych przez ul. Niemcewicza oraz ul. Kwiatkowskiego (Konopnicka) zostały wykonane jako wyniesione.

7. Wnosimy, aby połączenia drogi dla rowerów z jezdnią ruchu ogólnego były wykonane w technologii bezszwowej (bez krawężników w poprzek drogi dla rowerów).

8. Wnosimy o takie zaprogramowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Osiedlowa / Grzecznarowskiego, aby sygnał zielony na sygnalizatorze S-2 dopuszczający warunkowy skręt w prawo nie był nadawany jednocześnie z sygnałem zielonym dla pieszych i rowerzystów poruszających się wzdłuż al. Grzecznarowskiego.

9. Z uwagi na duże natężenie ruchu pieszego wnosimy, aby szerokość chodnika na całej długości objętej pracami projektowymi nie była mniejsza niż 2,5 metra.

10. Wnosimy, aby nawierzchnia chodnika była wykonana z klasycznych płyt a nie z kostki bauma.

11. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, powinna być zapewniona automatyczna detekcja rowerzystów. Wnosimy o zapewnienie detekcji automatycznej lub sprzężenie sygnalizatorów dla rowerzystów z niekolizyjnymi strumieniami ruchu ogólnego.

12. Wnosimy, aby różnica wysokości pomiędzy drogą dla rowerów a chodnikiem była zniwelowana za pomocą ściętego krawężnika lub odpowiednio wyprofilowanej kostki betonowej.

Radom. Droga dla rowerów, al. Grzecznarowskiego
Użyto podkładów ze zdjęć satelitarnych pochodzących z serwisu maps.google.com

13:59, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 05 stycznia 2016

Od połowy stycznia możemy zgłaszać pomysły do Budżetu Obywatelskiego. Postanowiliśmy, że w tym roku nasze przedstawimy wpierw Wam, gdyż chcemy poznać opinię o nich, ale również poznać Wasze pomysły na lepsze miasto. Chcemy zaangażować rowerzystów we wspólną walkę o głosy.

Potrzebujemy Was, żeby po raz kolejny rozwinąć infrastrukturę rowerową w Radomiu!

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 7 stycznia o godzinie 20.00 w pubie "Nasza Szkapa" przy ulicy Dowkontta 2.

Do tej pory wspólnie z Budżetu Obywatelskiego wywalczyliśmy:
2014 - kontraruch rowerowy na wszystkich ulicach
2014 - droga dla rowerów wzdłuż Potoku Północnego
2015 - droga dla rowerów na Ustroniu
2015 - sygnalizacja świetlna na ul. Warszawskiej
2016 - droga dla rowerów wzdłuż al. Grzecznarowskiego


Radom. Konultacje Budżetu Obywatelskiego

09:53, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 31 grudnia 2015

Nowo wybudowany sklep sieci Stokrotka na ul. Limanowskiego 100 jest już dwunastym miejscem, gdzie w 2015 roku zostały ustawione prawidłowe stojaki rowerowe. Prawidłowe czyli takie do których można przypiąć nie tylko koło, ale również ramę roweru. Przed wejściem ustawiono 3 stojaki w kształcie odwróconej litery U umożliwiające bezpieczne zaparkowanie 6 rowerów. Warto dodać, że przed sklepem tej samej sieci na al. Grzecznarowskiego 17 do zamontowanych kilka miesięcy temu stojaków dodano kolejne 2. W imieniu swoim i rowerzystów dziękujemy!

Do tegorocznej akcji Bractwa Rowerowego i Gazety Wyborczej "Rowerem na zakupy" przyłączyły się następujące instytucje zapewniając w sumie 140 miejsc parkingowych:
1. Restauracja La Spezia, ul. Sandomierska 1 - 10 miejsc parkingowych
2. Osiedle 4 Pory Roku, ul. Warsztatowa - 18 miejsc parkingowych
3. Sanepid, ul. Okulickiego - 22 miejsca parkingowe
4. Radomskie Hale Mięsne, ul. Wernera 10a - 14 miejsc parkingowych
5. Galeria Słoneczna, ul. Chrobrego 1 - 24 miejsc parkingowych
6. Sklep Stokrotka, al. Grzecznarowskiego 17 - 8 miejsc parkingowych
7. Sklep Biedronka, ul. Zbrowskiego 95 - 6 miejsc parkingowych
8. Sklep Biedronka, ul. Żółkiewskiego 10 - 6 miejsc parkingowych 
9. Sklep Biedronka, ul. Kozienicka  - 6 miejsc parkingowych 
10. La Melisa, ul. Mieszka I 22A - 8 miejsc parkingowych 
11. ING Bank Śląski, ul. Żeromskiego 40 - 10 miejsc parkingowych
12. Sklep Stokrotka, ul. Limanowskiego 100 - 6 miejsc parkingowych

W ciągu czterech lat trwania wspólnej akcji Bractwa Rowerowego i Gazety Wyborczej rowerzyści w Radomiu zyskali już 452 miejsca parkingowe!

Radom, Stokrotka ul. Limanowskiego, stojaki rowerowe

Radom, Stokrotka ul. Limanowskiego, stojaki rowerowe

Zdjęcia: Paweł Kaczmarski

12:39, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »

W połowie grudnia zakończyły się prace związane z rozszerzeniem strefy Tempo 30. Oprócz spowolnienia samochodów na ulicach Mickiewicza, Sienkiewicza, Moniuszki i Piłsudskiego, stacji naprawy rowerów zyskaliśmy również kilkudziesięciometrowy łącznik od ulicy Prusa do Parku Kościuszki. Jest on częścią trasy śródmieście - dworzec kolejowy a szerszej Michałów - plac Dworcowy. Połączenia dość nietypowego, bo poprowadzonego nie wydzieloną drogą dla rowerów a ulicami o uspokojonym ruchu, kontraruchem i poprzez różnego rodzaju ułatwienia: Sowińskiego, Miłą, Staszica, Żeromskiego, Prusa. W zeszłym roku z inicjatywy MZDiK powstał łącznik od ulicy Waryńskiego do ulicy Prusa. Niezbędne jest jeszcze wykonanie łącznika pomiędzy drogą dla rowerów na ulicy Chrobrego a parkingiem przed sklepem Aldik oraz dłuższego odcinka obok dawnej hali RZO do ulicy Prażmowskiego wraz z odejściem do ul. Traugutta.

Radom. Strefa Tempo 30Radom. Strefa Tempo 30

Radom. Strefa Tempo 30

Radom. Strefa Tempo 30

Radom. Strefa Tempo 30

Radom. Strefa Tempo 30

Radom. Strefa Tempo 30

Radom. Strefa Tempo 30

Radom. Strefa Tempo 30

Radom. Strefa Tempo 30

11:37, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 28 grudnia 2015

W połowie grudnia 2015 roku zakończyły się prace budowlane przy krótkim, ale istotnym fragmencie drogi dla rowerów na Ustroniu. Dzięki Waszym głosom oddanym na projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego przez Pana Edwarda Śpiewaka powstała trasa od ulicy Jana Pawła II do ulicy Kwiatkowskiego. Również dzięki bardzo dobrej współpracy pomiędzy firmą projektową Alkor, MZDiK oraz naszym stowarzyszeniem udało się wdrożyć kilka ciekawych rozwiązań:

 • bezkrawężnikowe połączenie drogi dla rowerów z jezdnią ruchu ogólnego,
 • wyniesiony przejazd dla rowerów oraz przejście na ulicy Kwiatkowskiego,
 • podpórki dla rowerzystów oczekujących na przejazd przez ulicę Jana Pawła II,
 • fluorescencyjne oznaczenia krawędzi drogi dla rowerów,
 • pionowe znaki w wersji mini,
 • dla wygody pieszych nastąpiła zmiana lokalizacji przejścia dla pieszych przez ulicy Jana Pawła II,
 • drogę dla rowerów o szerokości 2,5 m.

Jak zapowiada Prezydent Konrad Frysztak w 2016 roku wybudowany zostanie kolejny fragment trasy (zobacz >>>). Będziemy postulować, aby powstał również przejazd dla rowerów na wysokości sklepu Komfort. Dzięki tym inwestycjom Glinice, poprzez istniejący ciąg za M1, zyskają połączenie z Ustroniem, a dalej poprzez ulicę Młodzianowską z Żakowicami (Borkami), zaś po wybudowaniu brakującego fragmentu drogi dla rowerów wzdłuż obwodnicy z osiedlem Południe. 

Radom. Droga dla rowerów na Ustroniu

Radom. Droga dla rowerów na Ustroniu

Radom. Droga dla rowerów na Ustroniu

Radom. Droga dla rowerów na Ustroniu

Radom. Droga dla rowerów na Ustroniu

Radom. Droga dla rowerów na Ustroniu

14:02, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 grudnia 2015

Poniżej przedstawimy pismo wysłane do Prezydenta Radomia, MPU oraz MZDiK dotyczące trasy rowerowej Południe - dworzec kolejowy. 

W związku z tym, że prace przy budowie ul. Młodzianowskiej zbliżają się ku końcowi oraz w nawiązaniu do planów budowy tzw. Czarnej Bis od ul. Gębarzewskiej do ul. Żakowickiej zwracamy się z prośbą o podjęcie prac również w zakresie połączenia rowerowego osiedla Południe z dworcem kolejowym. O ile zakłada się powstanie drogi dla rowerów do ul. Młodzianowskiej o tyle na razie nie mówi się o projekcie trasy  pomiędzy ogrodzeniem Strefy Łucznik a torami kolejowymi, górą nad al. Grzecznarowskiego z wykorzystaniem chodnika a dalej pomiędzy kinem Helios a torami do stacji. W porównaniu z trasą przez ul. Wierzbicką i ul. 1905 Roku rowerzyści oszczędzą 1 km. Na tym odcinku jest również mniej skrzyżowań i oraz mijamy niepełną infrastrukturę rowerową na ul. 1905 Roku.

W związku w powyższym wnosimy o:

 • doprojektowanie na rondzie pod wiaduktem na ul. Młodzianowskiej  kolejnego wlotu tylko dla rowerzystów, który umożliwi jazdę na kierunku północ-południe.
 • doprojektowanie łącznika rowerowego wzdłuż chodnika od najazdu na kładkę nad torami w ul. Młodzianowskiej do ronda pod wiaduktem
 • rozpoczęcie rozmów z PKP PLK oraz z właścicielami działek wzdłuż linii kolejowej co do przebiegu trasy

Radom. Droga Rowerowa Południe - dworzec kolejowy

Radom. Droga Rowerowa Południe - dworzec kolejowy

Radom. Droga Rowerowa Południe - dworzec kolejowy

Radom. Droga Rowerowa Południe - dworzec kolejowy

Radom. Droga Rowerowa Południe - dworzec kolejowy

Radom. Droga Rowerowa Południe - dworzec kolejowy

Radom. Droga Rowerowa Południe - dworzec kolejowy

Radom. Droga Rowerowa Południe - dworzec kolejowy

Radom. Droga Rowerowa Południe - dworzec kolejowy

Radom. Droga Rowerowa Południe - dworzec kolejowy

Radom. Droga Rowerowa Południe - dworzec kolejowy

Radom. Droga Rowerowa Południe - dworzec kolejowy

11:54, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 grudnia 2015

Poniżej przedstawimy pismo wysłane do MZDiK a dotyczące zmian organizacji ruchu na XV-leciu. 

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o dokonanie zmian w organizacji ruchu rowerowego w obrębie skrzyżowania Chrobrego / 11 Listopada zgodnie z poniższymi ilustracjami. Jednocześnie, po raz kolejny apelujemy o przestrzeganie Zarządzenie Nr 4996/2014 Prezydenta Miasta Radomia z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie tworzenia na terenie miasta Radomia korzystnych warunków dla promocji mobilności aktywnej i rozwoju komunikacji rowerowej, które nakłada m.in. na MZDiK obowiązek konsultacji projektów drogowych ze stowarzyszeniami posiadającymi w swoich celach promocję używania roweru w mieście.

Uwagi szczegółowe:
- skrzyżowanie Chrobrego / 11 Listopada - drogi rowerowe na ulicy Chrobrego są
jednokierunkowe, aby rowerzysta jadący z kierunku osiedla Michałów mógł skorzystać z nowego przejazdu rowerowego na ul. 11 Listopada przy sklepie Aldik niezbędne jest wyznaczenie przejazdu rowerowego w poprzek ul. Chrobrego.

Radom. Skrzyżowanie wokoł sklepu Aldik

- skrzyżowanie 11 Listopada / Chrobrego – wnosimy o zniesie ciągu pieszo-rowerowego przy sklepie Aldik na rzecz łącznika rowerowego od przejazdu przez ul. 11 Listopada do parkingu przy tej placówce. Dzięki czemu do czasu budowy drogi rowerowej na całym odcinku ul. Chrobrego rowerzyści będą mieli zapewnione połączenie ze śródmieściem poprzez uspokojoną ul. Miłą.

Radom. Skrzyżowanie wokoł sklepu Aldik

Radom. Skrzyżowanie wokoł sklepu Aldik

- ul. 11 Listopada – po wybudowaniu łącznika z parkingiem wnosimy o zmianę oznakowania pionowego na zgodne z oznakowaniem poziomym

Radom. Skrzyżowanie wokoł sklepu Aldik

- ul. Sowińskiego – dodanie tabliczki T-22 „Nie dotyczy rowerów” pod znakiem D-3 „Droga jednokierunkowa”

Radom. Skrzyżowanie wokoł sklepu Aldik

- ul. Sowińskiego – zdjęcie tabliczki T-22 „Nie dotyczy rowerów” spod znaku B-43
„Strefa ograniczonej prędkości”

Radom. Skrzyżowanie wokoł sklepu Aldik

- skrzyżowanie Chrobrego / 11 Listopada – zapewnienie szerokości drogi dla rowerów
zgodnie z obowiązującymi przepisami

Radom. Skrzyżowanie wokoł sklepu Aldik

10:17, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do naszego newslettera!

Drogi rowerowe
Powiększ mapę >>>


stat4u
Bractwo Rowerowe jest
częścią ogólnopolskiej sieci
"Miasta dla rowerów"


Zaprzyjaźnione strony


stat4u