Kategorie: Wszystkie | Bezpieczeństwo pieszych
RSS
piątek, 22 sierpnia 2008

3 minuty i 49 sekund - tyle czasu potrzebuje młody człowiek na pokonanie skrzyżowania ulic Mireckiego / Reja / Limanowskiego. Dodatkowo, żeby nie było mu za wygodnie po drodze musi nacisnąć 5 guzików. Ile zajmie pokonanie zaledwie 100 metrów osobie w podeszłym wieku?


Przed remontem skrzyżowanie można było pokonać w czasie o połowę krótszym. Czy tak powinna wyglądać promocja ruchu pieszego? Czy wszędzie tak jest? Otóż nie! Są miasta (poza granicami Polski) gdzie ruch pieszy w centrach jest traktowany priorytetowo. Tworzone są specjalne skróty (w Wielkiej Brytanii oznaczone jako "Public footpath"), budowane są mosty i kładki przeznaczone wyłącznie dla pieszych. Na porządku dziennym są badania sprawdzające czy po przebudowie danego skrzyżowania warunki ruchu pieszego nie ulegną pogorszeniu.
Most Milenijny, Londyn

3 minuty i 49 sekund niby niewiele lecz gdy idziemy 3-4 km i takich nieprzyjaznych pieszemu skrzyżowań napotkamy kilka to z pewnością następnym razem wybierzemy samochód. Tylko czy aby na pewno o to CHODZI >>> ?

/PAW/
02:12, bractworowerowe
Link Komentarze (3) »
niedziela, 17 sierpnia 2008
Kilka miesięcy temu członkowie Bractwa Rowerowego wpadli na pomysł stworzenia mapy szlaków rowerowych wokół Radomia. Podjąłem się tego wyzwania ze względu na sukces "Rowerowej mapy Radomia" . Również w tym przypadku starałem się dochować wszelkiej staranności przy przenoszeniu przebiegu szlaków z map papierowych do wersji elektronicznej.

"Mapa szlaków rowerowych wokół Radomia" ukazuje się co prawda pod koniec sezonu, ale mam nadzieję, że jeszcze w tym roku posłuży do planowania dalszych wycieczek ze miasto. Zaznaczono na niej 55 tras i szlaków rowerowych. Są to szlaki oznakowane przez terenowe oddziały PTTK oraz bezpieczne dla rowerzystów trasy zaproponowane przez Bractwo Rowerowe (szczegółowe opisy tych ostatnich znajdują się tutaj >>>). Godnymi polecenia pozycjami są trasy rowerowe z Radomia do Jedlni-Letnisko oraz z Radomia do Iłży.


Wyświetl większą mapę

Niestety przy tworzeniu mapy zaistniały pewne problemy techniczne. Program Mapy Google podzielił całą mapę na trzy części. Dlatego przy obsłudze proszę o uwagę i w miarę potrzeb przechodzenie pomiędzy stronami mapy w okienku z opisem tras. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie rozwiąże ten problem i uda mi się podzielić mapę na sensowne części.

Sugestie, uwagi bądź pomysły co do zmian w mapie, proszę pisać w komentarze pod wpisem.

Miłego korzystania i przyjemnych wycieczek : )

Karol Wieczorek

22:58, bractworowerowe
Link Komentarze (2) »
sobota, 09 sierpnia 2008
Po licznych w ostatnim czasie artykułach publikowanych na łamach lokalnej prasy, w sprawie nadmiernego ruchu pojazdów po radomskim deptaku, postanowiono walczyć z problemem. W piątek na wysokości Galerii Rosa, ustawiono na środku deptaka kilka betonowych gazonów, których zadaniem powinno być uniemożliwienie wjazdu na dalszą część ulicy.

Niektórzy kierowcy dojeżdżając do przeszkody wycofują się, są jednak i tacy, którzy spychając pieszych kontynuują jazdę, wciskając się pomiędzy ściany kamienic a gazony.

Nasuwa się więc pytanie, dlaczego nie zagrodzono ulicy na całej szerokości?! Czy celem ustawionych gazonów na ulicy Żeromskiego jest uniemożliwienie wjazdu na deptak, czy tylko utrudnienie? Oprócz bezczelnych kierowców przeszkody na środku deptaka omijają również sprytnie strażnicy miejscy i policjanci, którzy powinni przecież egzekwować prawo.
Może nie zagrodzono deptaka kwietnikami na całej szerokości, by policjanci mogli szybciej dojechać głodni w czasie służby na kebab?


A może betonowe gazony mają wyłącznie stanowić ozdobę ulicy? Cóż, jak na razie nie widać, aby władze miasta miały zamiar zająć się poważnie problemem. Straż Miejska próbuje wmawiać, że wystawia codziennie wiele mandatów kierowcom poruszającym się bez zezwoleń po deptaku, tylko upublicznione na oficjalnym portalu miasta sprawozdania nie obrazują tych działań.

Oprócz samochodów osobowych, pomiędzy ustawionymi gazonami i ścianami kamienic przejeżdżają nawet samochody ciężarowe! W czasie, gdy robiliśmy zdjęcia była godzina 17, tymczasem zaopatrzenie może się odbywać od godziny 18 do 10.

/MW/
20:23, bractworowerowe
Link Komentarze (3) »
piątek, 08 sierpnia 2008
W poniedziałek otrzymaliśmy odpowiedź od Zespołu ds. Poprawy Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - niestety tym razem większość naszych uwag została rozpatrzona negatywnie. Poniżej prezentujemy wnioski Bractwa Rowerowego wraz z odpowiedziami Zespołu.

Prosimy o rozpatrzenie następujących uwag:  

Wniosek: wyznaczanie 2 przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Wolność przy ul. Reja oraz 2 przejść wzdłuż ul. Reja przy kościele ewangelicko-augsburskim (mimo, że wymienione przejścia widnieją na dokumentach zamieszczonych na stronie BIP MZDiK - nie zostały wyznaczone).

Odpowiedź:
Wniosek dotyczący wyznaczenia dwóch przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Wolność z ul. Reja został rozpatrzony odmownie. Według opinii Zespołu przewidziana organizacja ruchu pieszego na tym skrzyżowaniu jest wystarczająca i nie ma potrzeby instalowania dodatkowych przejść dla pieszych. Dodatkowe przejście zostanie jedynie wyznaczone na ul. Wolność.


Wniosek: ustawienie słupków przy przystanku komunikacji miejskiej na ul. Poniatowskiego (kierowcy notorycznie łamią ustawę PORD Art. 49. 1. który mówi, że „zabrania się zatrzymania pojazdu: w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką - na całej jej długości”). Słupki należy ustawić w taki sposób, aby nie utrudniały wychodzenia z autobusów a jednocześnie będą uniemożliwiały parkowanie pojazdów na całej długości zatoki.

Odpowiedź:
Wniosek dotyczący zamontowania słupków oddzielających chodnik od jezdni przy przystankach komunikacji miejskiej na ul. Poniatowskiego został już zrealizowany i nie był przedmiotem rozpatrywania przez w/w Zespół.


Wniosek: ustawienie azyli dla pieszych na istniejących przejściach na ul. Kozienickiej (od ronda do mostu nad linią kolejową), oznakowanie wyniesionych przejeść dla pieszych na ul. Jaracza znakiem poziomym P-10.

Odpowiedź: Wniosek dotyczący ustawienia azyli dla pieszych na istniejących przejściach na ul. Kozienickiej (od ronda do mostu nad linią) kolejową i wniosek dotyczący oznakowania wyniesionych przejść dla pieszych na ul. Jaracza został rozpatrzony przez Zespół negatywnie.


Wniosek:

• zaniechanie likwidacji dwóch przejść dla pieszych na ul. Kelles-Krauza i na ul. Struga na wysokości budynku NOT-u (jest to śródmieście miasta, występują duże potoki pieszych, które nasilą się, po wybudowaniu Centrum Słonecznego – od strony ul. Kelles-Krauza będzie zlokalizowane główne wejście do galerii);
• wyznaczanie przejścia dla pieszych na ul. Betonowej przy ul. Kelles-Krauza;
• wyznaczanie przejścia dla pieszych na ul. Kelles-Krauza przy ul. Betonowej;
• wyznaczenie czwartego (zachodniego) przejścia na skrzyżowaniu ul. Struga z ul. Chrobrego (w przypadku nie wyznaczenia w/w przejścia pieszy aby dostać się z Centrum Słonecznego na przystanek Betonowa/Kelles-Krauza będzie zmuszony pokonać trzy przejścia dla pieszych).

Odpowiedź: Wnioski dotyczące wyznaczenia dodatkowych przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Struga/Chrobrego i ul. Betonowej i Kelles Krauza w związku z projektowanym nowym układem komunikacyjnym wokół Centrum Słonecznego w Radomiu zostaną przekazane przez MZDiK projektantowi do rozpatrzenia i ewentualnego zastosowania.

 
/PAW/
00:11, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 sierpnia 2008

Słoneczna niedziela to dobry czas aby wybrać się na rodzinną wycieczkę rowerową. Tym razem jako cel obraliśmy Iłżę. Aby jak najmniej wąchać spalin a jak najczęściej wsłuchiwać się w śpiew ptaków wybraliśmy dojazd bocznymi drogami przez Malczów, Zalesice, Pomorzany i Pakosław. W jedną stronę przejechaliśmy 35 km czyli tyle samo co ruchliwą i niebezpieczną doga krajową nr 9. Wybrana przez nas trasa biegnie cały czas drogami asfaltowymi za wyjątkiem 2 km odcinka od Stanisławowa do Pakosławia. Po drodze niezapomniane widoki: piękny las obok wsi Bukowiec, falujące łany zbóż we wsi Pomorzany, bociany chodzące po łąkach, przydrożne kapliczki, a ze wzniesienia przed Iłżą - Święty Krzyż.


Wyświetl większą mapę

Stacja kolejki znajduje się niecały kilometr od rynku w Iłży. Kiedyś ważny środek transportu dziś realizuje jedynie przewozy turystyczne. 8 kilometrowa podróż do Marcul trwa 20 minut, bilet w obie strony kosztuje 8 zł, dzieci – podobnie jak rowery - podróżują za darmo. W Marculach 1,5 godzinną przerwę wykorzystujemy na zwiedzanie arboretum oraz wystawy w Centrum Edukacji Przyrodniczej.Do Radomia wróciliśmy tą samą trasą. Gdyby ktoś był bardzo zmęczony wycieczkę można skrócić o około 10 km. W tym celu należy dojechać przez Osiny i Mirów do przystanku kolejowego w Gąsawach Plebańskich i stamtąd pociągiem udać się do Radomia.

/PAW/
19:17, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
piątek, 01 sierpnia 2008

W dniach 21 - 30.07.2008 byłem na wymianie młodzieżowej na północy Francji. Na stałe byliśmy zakwaterowani w miejscowości Abbeville (25.000 mieszkańców), położonej w pięknym nadmorskim regionie Picardii. Region ten znajduje się nad kanałem La Manche, a jego stolicą jest Amiens, słynne ze swojej średniowiecznej katedry 135.000 miasto (w aglomeracji wraz z pobliskimi miasteczkami ok. 200.000 mieszkańców).

Samo Amiens jest oddalone od stolicy Francji o 120 km na północ. Nasunęły mi się skojarzenia co do Radomia i Pionek, gdzie występuje podobne wskaźniki demograficzne oraz położenie wobec stolicy kraju. Ponadto Amiens ma własny uniwersytet oraz filię uniwersytetu z Paryża.

Po tym krótkim wstępie zapraszam do obejrzenia fotorelacji z mojej wyprawy. Głównym celem fotografii było jak najbardziej wierne oddanie napotkanej infrastruktury rowerowej w Abbeville, Amiens, Paryżu oraz regionie Picardii.

Abbeville spotkałem się ze stosunkowo dużą ilością stojaków rowerowych o interesujących kształtach. Ładnie wpisywały się w krajobraz przestrzeni miejskiej. Wartym uwagi rozwiązaniem jest stawianie płotków na styku chodnika i jezdni, oddalonych ok. 0.5 metra od jezdni. Zawsze można coś o nie oprzeć lub w razie potrzeby przypiąć do nich rower.

Stojaki rowerowe na stacji kolejowej w Abbeville

 Jednak największe wrażenie zrobiła na mnie wizyta w Amiens. Mnóstwo, mnóstwo stojaków na rowery w różnych częściach miasta. Do tego na głównej ulicy miasta wydzielono dwie, a miejscami nawet 3 jezdnie. Jedna dla komunikacji miejskiej i rowerzystów, druga dla samochdów przejeżdżających dłuższe dystanse. Miejscami dla ruchu lokalnego wyznaczono trzecią jezdnię. Ponadto Amiens posiada samoobsługowy system pożyczania rowerów. Również przed samym dworcem jest umiejscowiona wypożyczalnia rowerów. Na deptaku zastosowano zintegrowany system ograniczenia ruchu, gdzie każdy pojazd z pozwoleniem na wjazd ma pilot umożliwiający otwarcie zapory zabezpieczającej przed wjazdem. Po mieście poruszały się małe autobusy o pojemności ok. 20 osób, które kursowały na kilku liniach średnio co 6 minut. Raziła również w oczy różnica między placami dworcowymi w Radomiu i opisywanym mieście. We Francji wzniesiono futurystyczne zadaszenie pięknie urządzonego placu; w Radomiu wszyscy wiedzą jak plac przed dworcem wita podróżnych. Wrażenie na mnie zrobił również remont, który był prowadzony przez cały dzień nawet po północy.

Stojaki na rowery razem z rowerami miejskimi

 W Paryżu zaobserwowałem podobne rozwiązania jak w Amiens, jednak w formacie godnym jednej z największych i najnowocześniejszych stolic europejskich.

Przyjazny środek transportu połączony z prowokacyjnym przekazem.

Na uwagę zasługują również rozwiązania w turystyce rowerowej na terenie regionu Picardii. Wytyczono tam szerokie, asfaltowe drogi rowerowe na których jest dokładne oznakowanie pionowe i poziome, a przy torach pojawiają się nawet zapory kolejowe dla rowerów (sic!). W nadmorskim miasteczku nie zabrakło bogactwa stojaków na rowery.

Zapory kolejowe dla rowerów (sic!)

Zdaję sobie sprawę, że odwiedzony przeze mnie region jest jest jednym z bogatszych reginów Francji i Europy. Jednak podobne uwarunkowania geograficzne, a nawet lepsze uwarunkowania demograficzne nakazują się zastanowić nad dotychczasową polityką transportową i tursytczyną prowadzoną przez nasze władze lokalne. Region Picardi okazał się słusznym naśladowania przykładem.

16:59, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 28 lipca 2008

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji właśnie rozstrzygnął przetarg na przebudowę skrzyżowania ulic Dowkonta, 1905 Roku i Kościuszki. Mimo, że  uczestniczyliśmy w początkowej fazie projektowania to niestety nie wszystkie nasze uwagi zostały uwzględnione. To jest kolejny przykład jak potrzebne są szeroko rozumiane konsultacje społeczne. Całego zamieszania można by uniknąć, gdyby  udostępniono nam do wglądu dokumentację projektową przed wydaniem pozwolenia na budowę. Tak dzieje się  w Krakowie, Warszawie czy Gdańsku. Tam organizacje społeczne które działają w branży rowerowej zapraszane są na rady techniczne gdzie mogą na gorąco składać uwagi do projektu. Korzyści  są obopólne, rowerzyści mają dobre drogi a władza może pochwalić się prowadzeniem dialogu społecznego. Kiedy te dobre praktyki zostaną przeszczepione na nasz grunt?

Co ciekawe mając okazję uczestniczyć w ogólnopolskiej grupie dyskusyjnej „Miasta dla rowerów” dowiedziałem się, że jakże bliskie nam Kielce mają odwrotny problem. Tam nie ma stowarzyszenia, które upomina się o drogi dla rowerów, władza nie ma z kim dyskutować i władza ma problem. Problem jest spory bo na drogi rowerowej z Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej przeznaczono 50 milionów euro. Mało tego same Kielce zaangażowały się w program UrBike.

Po tym długim wstępie wróćmy jednak na nasze skrzyżowanie, w najbliższych dniach Bractwo Rowerowe zwróci się do MZDiK z wnioskiem o:

• wytyczenie ciągu pieszo-rowerowego na ul. Dowkonta;
• wyznaczenie przejazdu rowerowego na ul Kościuszki;
• wytyczenie łącznika z ulicą Broni;
• zmianę przebiegu drogi rowerowej w al. Grzecznarowskiego poprzez połączenie jej z istniejącą trasą;
• wytycznie przejazdu rowerowego w al. Grzecznarowskiego.

Zaproponowane zmiany pozwolą zintegrować budowane drogi z tymi planowanymi.   
Poniżej przedstawiamy zakres prac oraz poprawki naszego stowarzyszenia, drogi rowerowe zaznaczono kolorem różowym. Materiały pochodzą ze strony: http://bip.mzdik.pl

                Projekt MZDiK                       Poprawki Bractwa Rowerowego

            

/PAW/
23:37, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
sobota, 26 lipca 2008

Po wypadku, który miał miejsce 6 lipca zwróciliśmy się z pismem do  Zespółu ds. Poprawy Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym o uporządkowanie oznakowania drogi rowerowej na al. Grzecznrowskiego. Poniżej przedstawiamy kopię pisma:

Zwracamy się z wnioskiem o wyznaczenie drogi rowerowej wzdłuż al. Grzecznarowskiego na odcinku ul. Śląska - ul. Poniatowskiego.

Na prośbę Bractwa Rowerowego w 2006 roku przy okazji remontu wiaduktu z chodnika została wydzielona część dla rowerzystów, niestety do tej pory nieoznakowana.

Prosimy o:
• wykonanie wjazdu na drogę rowerową przy ul. Śląskiej;
• wydzielenie z chodnika poprzez namalowanie ciągłą linią części przeznaczonej dla rowerzystów;
• wyznaczanie przejazdów rowerowych przy przejściu dla pieszych na ul. Poniatowskiego (na wprost ul. Broni) oraz na ul. PCK.
 


Wyświetl większą mapę


/PAW/
02:55, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 lipca 2008

W zeszłym roku nasze stowarzyszenie podjęło współpracę z Zespołem ds. Poprawy Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym działającym przy Urzędzie Miasta. W ostatnim czasie przedstawiliśmy następujące postulaty:

Budowa Centrum Słonecznego

• zaniechanie likwidacji dwóch przejść dla pieszych na ul. Kelles-Krauza i na ul. Struga na wysokości budynku NOT-u (jest to śródmieście, występują tutaj duże potoki pieszych, które nasilą się, po wybudowaniu Centrum Słonecznego – od strony ul. Kelles-Krauza będzie zlokalizowane główne wejście do galerii);

• wyznaczanie przejść dla pieszych w skrzyżowaniu ul. Betonowa / Kelles-Krauza;

• wyznaczenie czwartego (zachodniego) przejścia na skrzyżowaniu ul. Struga z ul. Chrobrego (w przypadku nie wyznaczenia w/w przejścia pieszy aby dostać się  Centrum Słonecznego na przystanek Betonowa/Kelles-Krauza będzie zmuszony pokonać trzy przejścia dla pieszych).

Pozostałe

• wyznaczanie 2 przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Wolność przy ul. Reja oraz 2 przejść wzdłuż ul. Reja przy kościele ewangelicko-augsburskim (mimo, że wymienione przejścia widnieją na dokumentach zamieszczonych na stronie BIP MZDiK - nie zostały wyznaczone);

• ustawienie słupków przy przystanku komunikacji miejskiej na ul. Poniatowskiego (kierowcy notorycznie łamią ustawę PORD Art. 49. 1. który mówi, że „zabrania się zatrzymania pojazdu: w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką - na całej jej długości”). Słupki należy ustawić w taki sposób, aby nie utrudniały wychodzenia z autobusów a jednocześnie będą uniemożliwiały parkowanie pojazdów na całej długości zatoki;

Nielegalnie parkowanie


• ustawienie azyli dla pieszych na istniejących przejściach na ul. 11 Listopada pomiędzy ul. Żwirki i Wigury a ul. Sportową;

• ustawienie azyli dla pieszych na istniejących przejściach na ul. Kozienickiej (od ronda do mostu nad linią kolejową);

• zniesienie tabliczki „nie dotyczy pojazdów prokuratury i policji” pod znakiem  B-36 na ul. Malczewskiego obok prokuratury (według informacji uzyskanych od MZDiK tabliczka została umieszczona na czas remontu podwórza prokuratury, który skończył się w 2007 roku)

09:12, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 21 lipca 2008
Najlepszą obecnie drogą rowerową w Radomiu jest ta położona przy ul. Maratońskiej. Niestety, zaczyna się kilkadziesiąt metrów za skrzyżowaniem z ulicą Limanowskiego a kończy na wysokości stacji paliw.

Dzięki akcji naszego stowarzyszenia, ścieżka doczeka się kontynuacji w kierunku śródmieścia podczas przebudowy ulicy 1905 Roku. Niedawno wystąpiliśmy również o jej przedłużenie w kierunku ulicy Kieleckiej oraz wybudowanie drogi rowerowej w ulicy NSZZ Solidarność wraz ze zjazdem w ulicę Wapienną.

ulica NSZZ Solidarność

Zaproponowany przez nas odcinek, łączy się ze szlakami rowerowymi do Wsoli i do zalewu w Domaniowie. Dokumentacja projektowa została wykonana przez Miejską Pracownię Urbanistyczną już w 2006 roku. Projekt należy tylko uzupełnić o przedłużenie w ulicy Maratońskiej i wykonanie dojazdu do ulicy Wapiennej.

Nasz wniosek w tej sprawie został zaopiniowany pozytywnie. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji wystąpił już do MPU o przekazanie kompletu dokumentacji technicznej.

Obecnie na terenie Radomia nie ma ani jednej ścieżki wyprowadzającej bezpiecznie ruch rowerowy poza miasto. Mamy więc nadzieję, że zaproponowany przez nas odcinek będzie pierwszą tego typu trasą.

/MW/
14:17, bractworowerowe
Link Komentarze (3) »
środa, 16 lipca 2008

Park to teren rekreacyjny z alejami spacerowymi, po których nie powinny jeździć samochody. Wyjątek stanowią służby komunalne, odpowiedzialne za utrzymywanie czystości na ich terenie. Tymczasem w alejkach parku im. Tadeusza Kościuszki, można często spotkać radiowozy Policji i Straży Miejskiej.

Regulamin radomskich parków jednoznacznie zabrania: ,,wjazdu bez zgody właściciela wszelkimi pojazdami za wyjątkiem rowerów bez silnika przy zachowaniu bezwzględnego pierwszeństwa pieszych”. Pojazdy Policji i Straży Miejskiej,  są uprzywilejowane, więc mogą poruszać się po terenie wyłączonym z ruchu, ale na sygnale, na przykład w trakcie prowadzonego pościgu. Z kilkudniowych obserwacji wynika, że funkcjonariusze  wjeżdżają na teren parku, nie na interwencje, lecz na zwykły patrol. Przecież bezpieczeństwa i porządku na terenie parków mogą pilnować patrole piesze lub rowerowe. 

We wtorek, po godzinie 17 główną aleją parku Kościuszki idą dwaj strażnicy miejscy. Po chwili z ulicy Żeromskiego wjeżdża do parku policyjny radiowóz. Przemierza powoli park, zmuszając tym samym pieszych do schodzenia mu z drogi. Przejeżdża koło strażników, którzy również ustępują mu miejsca i witają się z policjantami, po czym udaje się do ulicy Sienkiewicza.

W tym przypadku, prawdopodobnie policjanci chcieli skrócić sobie drogę, gdyż kilka dni temu ustawiono gazony przy galerii Rosa, uniemożliwiające dojazd do ulicy Mickiewicza.

Nie dziwi mnie również postawa funkcjonariuszy Straży Miejskiej bowiem sami wjeżdżają do parków radiowozami./MW/
13:22, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 lipca 2008

W ostatnim czasie na odcinku ulicy Żeromskiego będącego deptakiem nastąpił niebywały wzrost natężenia ruchu pojazdów mechanicznych. Zjawisko to ma głównie przyczynę w zamkniętych odcinkach ulic na terenie śródmieścia, a zwłaszcza przy końcach deptaka. Kierowcy chcąc uniknąć stania w korkach wybierają nieprzepisowy przejazd deptakiem. Ale czy tylko remonty mają główny wpływ na taki stan rzeczy?

Jako Bractwo Rowerowe postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się natężeniu ruchu pojazdów w górnym odcinku deptaka, przed dawnym gmachem Urzędu Wojewódzkiego. Badanie prowadziliśmy przez godzinę, od 13.00 w czwartek, 10 lipca 2008 roku. Całość udokumentowaliśmy na zdjęciach, co prezentuje galeria >>>

Z obliczeń wynika, że w ciągu 60 minut na odcinku ulicy przeznaczonej wyłącznie dla pieszych 88 pojazdów przejechało przez deptak 107 razy, co daje nam średnio przejazd pojazdu co 33 sekundy. Rodzi się więc pytanie, czy taką drogę można nazywać deptakiem. Wszak dla mnie jest to ulica o zmniejszonym natężeniu ruchu, a nie przestrzeń dla swobodnego korzystania przez pieszych czy rowerzystów, którzy mają prawo poruszać się po deptaku...

Samochody na deptaku

Po krytycznej publikacji w jednej z radomskich gazet zostały podjęte ze strony władz miasta pewne środki mające na celu ograniczenie ruchu na odcinku deptaka, gdzie przeprowadzaliśmy badanie. Przed Galerią Rosa ustawiono gazony z kwiatami uniemożliwiające przejazd od strony ul. Mickiewicza. Zastanawia jednak, czemu tak długo radomianie musieli czekać na tę decyzję, gdy przez ponad półtora miesiąca musieli uważać na poruszające się tam samochody...
           
Galeria Rosa - gazony uniemożliwiają nielegalny przejazd

Karol Wieczorek 
08:11, bractworowerowe
Link Komentarze (1) »
piątek, 11 lipca 2008

Przeprowadzona w środę akcja doprowadzenia do używalności drogi rowerowej nad zalewem na Borkach przyniosła oczekiwany efekt. Pracownicy ośrodka MOSiR już następnego dnia zabrali się do pracy.  Wycięto grube gałęzie nad ścieżką, których nie byliśmy w stanie usunąć bez specjalistycznego sprzętu oraz wyczyszczono nawierzchnię drogi.

Wniosek: nie zawsze warto występować na oficjalnej drodze do odpowiednich instytucji, czasem warto samemu przystąpić do działania. Jak widać, jest to skuteczny sposób na opieszałość.

Odcinek ścieżki rowerowej przy ulicy Suchej jest obecnie nie do poznania. Wystarczyło tak niewiele - odrobina dobrych chęci i zaangażowania.
 /MW/
13:52, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
środa, 09 lipca 2008

Mimo niesprzyjającej pogody postanowiliśmy zrobić porządek na oznakowanej drodze rowerowej wokół zalewu na Borkach. Po naszej interwencji u zarządcy terenu  - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji na Borkach przyciął wystające nisko nad ścieżką gałęzie, ale tylko do kładki między osiedlem Halinów i Borki. Zupełnie zapomniano o najbardziej zaniedbanym odcinku drogi w pobliżu ulicy Suchej.

Zatem dziś rano o godzinie 9 przybyliśmy nad Zalew na Borkach i punktualnie rozpoczęliśmy przycinanie krzewów zarastających drogę dla cyklistów oraz usuwanie ziemi z nawierzchni ścieżki. Aby ukazać zupełny brak działań ze strony zarządcy terenu zaprosiliśmy także przedstawicieli lokalnych mediów. Już po 20 minutach naszej pracy widać było jej efekty. Przywrócenie do należytego stanu odcinka drogi rowerowej od kładki do ulicy Suchej zajęło nam dwie godziny, przy czym należy podkreślić, iż pracowaliśmy tylko w dwie osoby!

Nasza akcja miała na celu usunięcie zagrożeń na drodze rowerowej, ale także zwrócić uwagę na zupełny brak zainteresowania instytucji odpowiedzialnych za całoroczne utrzymanie dróg rowerowych w odpowiednim stanie. Mamy nadzieję, że po opublikowanych artykułach prasowych, niektóre osoby wezmą się w końcu do pracy.

Argumenty kierownika ośrodka na Borkach, że nie ma do tego w danym okresie ludzi lub wykonują oni inne czynności są po prostu mało przekonujące. Czy zamiast wysłać trzech pracowników gospodarczych do zamiatania chodnika w pobliżu plaży, nie można było im zlecić przycięcia krzewów na krótkim odcinku drogi rowerowej?! Cóż, przy plaży byli widoczni, że coś robią, mimo tego że często urządzali sobie przerwy na pobliskiej ławce.

Wygląd drogi rowerowej przed sprzątaniem:

Wygląd drogi rowerowej przed sprzątaniem

  Wygląd drogi rowerowej po sprzątaniu:

Wygląd drogi rowerowej po sprzątaniem

 Czy będziemy musieli jeszcze powtórzyć naszą akcję pod hasłem ,,Koniec z zaniedbaniami"? Zobaczymy.

/MW/

19:09, bractworowerowe
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 07 lipca 2008
Niedziela, wieczorna przejażdżka na rowerze. Jedziemy do śródmieścia „drogą rowerową” wzdłuż al. Grzecznarowskiego. Tuż przy schodach prowadzących do ul. Czarnej siedzi zakrwawiona kobieta, obok leży rower. Zatrzymujemy się, poszkodowanej już pomaga młody chłopak. Jak wynika z relacji świadków kobieta zjeżdżała z góry i poślizgnęła się na piachu który został wypłukany po ostatniej burzy. Być może chciała ominąć gałęzie które rosną na wysokości głowy rowerzysty i wpadła w muldę? Choć rany nie wyglądają groźnie to mocno krwawią. Przyjeżdża karetka, zabiera kobietę, my dzwonimy po Straż Miejską. Przybyłemu patrolowi przekazujemy uwagi dotyczące porządku panującego na „drodze rowerowej” – piach, gałęzie oraz brak oznakowania przez co piesi chodzą po „czerwonym”. Dyżurny sprawę ma przekazać zarządcy czyli MZDiK.


Przyczyną wypadku były rażące zaniedbania. Piachu nie da się sprzątnąć od razu po burzy – to rozumiemy, dlaczego jednak sprawa usunięcia gałęzi, oraz odpowiedniego oznakowania musi czekać 4 lata? Budowę drogi rowerowej ukończono w sierpniu 2004 roku…

Jeżdżę tym chodnikiem codziennie, często również z dzieckiem w foteliku. A gdybym to był ja? Nie chcę nawet o tym myśleć. Ktoś powinien za to odpowiedzieć.

/PAW/
16:14, bractworowerowe
Link Komentarze (1) »
Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do naszego newslettera!

Drogi rowerowe
Powiększ mapę >>>


stat4u
Bractwo Rowerowe jest
częścią ogólnopolskiej sieci
"Miasta dla rowerów"


Zaprzyjaźnione strony


stat4u