Kategorie: Wszystkie | Bezpieczeństwo pieszych
RSS
niedziela, 25 września 2016

Popracowaliśmy chwilę nad rozmieszczeniem stacji, zapraszamy do dyskusji. Temat jest trudny i mocno teoretyczny, na jedną hipotezę mamy 3 inne, równie dobre. Do tego 15 stacji to za mało jak na system dla miasta wielkości Radomia. Dość powiedzieć, że powinien posiadać 10-16 stacji na każdy km², a średnia odległość między stacjami powinna wynosić ok. 300 metrów, zaś „Przewodnik po planowaniu systemu rowerów publicznych” liczy ponad 150 stron (zobacz >>>).
Generalnie stacje powinny być jak najbliżej źródeł i celów podróży jednak np. czy lokalizacja w głębi osiedla, tuż pod jakimś wieżowcem, nie będzie przyczynkiem do dewastacji? Ten problem mamy na Michałowie: czy stawiać stację na Królowej Jadwigi czy na Królewskiej? Do tego warto rozważyć ukształtowanie terenu. Np. na Gołębiowie wielu osobom będzie łatwiej dojść z ul. Skorupki, nawet po schodach, do końcowego przy ul. Struga niż wyjechać uliczkami do tej ulicy (przy okazji zabierając sobie cenne darmowe minuty na kluczenie). Za to stawiając stacje na końcowym autobusów linii 9 teoretycznie włączamy do systemu również część mieszkańców Osiedla Nad Potokiem, stawiając przy Zbrowskiego tracimy jedną "pierzeję", bo tam jest park.

Niebieskie - stacje miejskie (18)
Żółte - potencjalne stacje sponsorskie (3)

Założenia lokalizacji stacji:

 • największe zagęszczenie w śródmieściu - główny generator ruchu;
 • centra największych osiedli;
 • w miarę możliwości przy drogach dla rowerów prowadzących z głównych osiedli do śródmieścia;
 • ze względu na ograniczoną liczbę rezygnacja z włączenia do sytemu osiedli z przewagą zabudowy jednorodzinnej;
 • w miarę rozbudowy systemu kolejne stacje na osiedlach o ekstensywnej zabudowie;
 • lokalizacja na terenach miejskich z wyjątkiem dworca kolejowego (do uzgodnienia z Pocztą Polską);
 • rower publiczny jako uzupełnienie systemu komunikacji miejskiej a nie jako środek rekreacji (stąd brak stacji przy zalewie na Borkach).

09:50, bractworowerowe
Link Komentarze (5) »
środa, 14 września 2016

W związku z planami dotyczącymi uruchomienia sygnalizacji świetlnej przy Domu Pomocy Społecznej "Nad Potokiem" na ul. Struga zwróciliśmy się do MZDiK z wnioskiem o rozbudowę infrastruktury dla rowerów. Wydaje się, że najlepszym pomysłem na rozwiązanie ruchu rowerowego na skrzyżowaniu Struga / 11 Listopada / Olsztyńska będzie poprowadzenie drogi dla rowerów wzdłuż ogrodzenia DPS. Między drzewami jest odpowiednia ilość miejsca, żeby połączyć projektowany przejazd przy nowej sygnalizacji z istniejącą drogą dla rowerów wzdłuż ul. Olszyńskiej. Budowa sygnalizacji jest zbieżna z projektem Bractwa Rowerowego z Budżetu Obywatelskiego dotyczącego budowy drogi dla rowerów wzdłuż ul. Kozienickiej i 11 Listopada. Inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku. Poniżej schemat naszej propozycji.

Radom. Struga - 11 Listopada - Olsztyńska

Radom. Struga - 11 Listopada - Olsztyńska

 

15:27, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »

W związku z planami przebudowy skrzyżowania Szarych Szeregów / Wernera / Mireckiego oraz budowy drogi dla rowerów wzdłuż ul. Szarych Szeregów zwróciliśmy się do MZDiK z wnioskiem o uwzględnienie ruchu rowerowego na każdym ramieniu w/w skrzyżowania poprzez wyznaczenie przejazdów dla rowerów. Poprosiliśmy również o podłączenie drogi dla rowerów biegnącej po stronie parku Stary Ogród z parkingiem przed galerią Atrium Gama oraz z parkingiem przed Radomskimi Halami Mięsnymi. Poniżej propozycja przebiegu. 

Radom.Szarych Szeregów / Wernera / Mireckiego. Atrium Gama Radomskie Hale Mięsne

09:18, bractworowerowe
Link Komentarze (1) »

Musimy zacząć łączyć w sieć fragmenty istniejących dróg dla rowerów, bez tego trudno będzie mówić o masowości ruchu rowerowego. Czasem na przeszkodzie rozbudowy stają istniejące obiekty, które wydają się nie do pokonania. Wystarczy jednak trochę sprytu i pomyślunku, żeby osiągnąć sukces. Jedną z takich "ścian" jest wiadukt na ul. Warszawskiej. Obecnie, na kierunku Szarych Szeregów - 11 Listopada, nie do pokonania ani rowerem ani wózkiem inwalidzkim. Poniżej nasz propozycja rozwiązania tego problemu wysłana do MZDiK i Prezydenta.

W związku z wygraną w budżecie obywatelskim projektu dotyczącego budowy drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Szarych Szeregów i 11 Listopada wnosimy o rozważenie pod względem technicznym i prawnym możliwości budowy bezkolizyjnego przejazdu dla rowerzystów w świetle wiaduktu pod ul. Warszawską. W naszej ocenie w grę wchodzą dwa rozwiązania: zniesienie schodów i w to miejsce wybudowanie pochylni o odpowiednim spadku, bądź dobudowanie pod wiaduktem drogi dla rowerów niezależnej od ciągu pieszego. W przyszłości, po wybudowaniu drogi dla rowerów na ul. 11 Listopada ciąg ten stanie się bardzo atrakcyjnym na kierunku północ-południe. Jeśli nie będzie możliwości wykonania bezkolizyjnego połączenia wnosimy o rozważenie uruchomienia sygnalizacji świetlnej dla pieszych i rowerzystów w poziomie jezdni ul. Warszawskiej wraz z dwukierunkową drogą dla rowerów wzdłuż łącznicy z ul. 11 Listopada.
Radom. Bezkolizyjnie pod Warszawską

Radom. Bezkolizyjnie pod Warszawską

Radom. Bezkolizyjnie pod Warszawską

Radom. Bezkolizyjnie pod Warszawską08:32, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 września 2016

To będzie przedostatnia Jazda z Miasta! w tym roku. W niedzielę 18 września pojedziemy do Pionek. Na wyprawę zapraszają Salon Rowerowy „Rodex", radomski oddział „Gazety Wyborczej” i Bractwo Rowerowe.

Spotykamy się o godz. 10 tuż za mostem na Pacynce, w pobliżu Dąbrowy Kozłowskiej. By dotrzeć na miejsce zbiórki, trzeba minąć skrzyżowanie Żółkiewskiego – Zbrowskiego (ze światłami), dalej jechać ul. Energetyków i skręcić w prawo w Starą Wolę Gołębiowską. Starą Wolą dojedziemy do skrzyżowania z ul. Potkańskiego, gdzie skręcamy w lewo. Potkańskiego doprowadzi nas do granic miasta – mostu na Pacynce. Po jego minięciu pilnujemy pierwszego skrętu w prawo, w asfaltową drogę. I to jest miejsce naszego spotykania. O godz. 10.15 rozpoczynamy wycieczkę. Do przejechania będziemy mieli około 30 km w jedną stronę.

Asfaltową drogą przez Kozłowskie Komorniki dojedziemy do szutru prowadzącego do zielonego szlaku pieszego. Wjedziemy na szlak po skręcie w lewo. „Zielony” doprowadzi nas do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku. Wąską ścieżką przedostaniemy się do trasy Radom – Kozienice, przetniemy ją i żółtym szlakiem rowerowym dotrzemy do Mysich Górek. Po pokonaniu wzniesienia krótki odpoczynek i asfaltowa część wycieczki: Adolfin – Sokoły. W Sokołach na skraju lasu znów kilka minut na złapanie oddechu. Po przerwie tradycyjnie podzielimy się na dwie grupy: tych, co uwielbiają Góry Miłosne (charakter typowy dla wypraw górskich), i tych, co w nich nie gustują. Pierwsi pojadą grzbietem wzniesień, drudzy wzdłuż torów kolejowych w kierunku Pionek. Obie ekipy spotkają się przed restauracją Adria. Stąd ostrożnie i w mniejszych grupach przedostaniemy się przez Pionki do siedziby Nadleśnictwa Kozienice przy ul. Partyzantów. A tam finał wyprawy – z ogniskiem i upominkami od Salonu Rowerowego „Rodex”. Nie zabraknie również prezentów od leśników – m.in. świetnych przewodników po lasach podległych RDLP w Radomiu, które zawsze ma dla uczestników JzM! Lidia Zaczyńska z Nadleśnictwa Kozienice.

Jak zgłosić swoje uczestnictwo w wycieczce? Trzeba wysłać SMS pod numer 7255 o treści RAD(kropka)JAZDA(kropka)imię i nazwisko, np. RAD.JAZDA.Jan Kowalski. Koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT.

Po wysłaniu wiadomości otrzymacie państwo SMS zwrotny. Należy go zachować do kontroli podczas wydawania posiłków na mecie. Koniecznie więc zabierzcie na Jazdę z Miasta! telefon komórkowy. Wysłanie jednego SMS-a uprawnia do skorzystania przez jedną osobę z wycieczki i poczęstunku. Można jednak z tego samego numeru telefonu zarejestrować na Jazdę np. kilku członków rodziny czy kilku znajomych. Na SMS-owe zgłoszenia czekamy do piątku, 16 września, do północy.

Przypominamy: sprawdźcie kilka dni przed imprezą, czy Wasz rower jest w pełni sprawny! Przed wyjazdem na wycieczkę wrzućcie do plecaka lub sakw łatki, ewentualnie zapasową dętkę i pompkę. Nie zapomnijcie o bidonach z napojami!

Na trasie będą nas wspierać – jak w każdej z tegorocznych edycji – cykliści z klubu Orkan przy radomskim PTTK.

Impreza nie odbędzie się, gdyby padał deszcz. Przełożymy ją wówczas na 25 września.

Przypominamy, że powrót z JzM! odbywa się we własnym zakresie.

Radom. Jazda z miasta!

20:37, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 11 września 2016

Centrum Handlowe Echo z ul. Żółkiewskiego 4 jest drugim miejscem, gdzie w 2016 roku zostały ustawione prawidłowe stojaki rowerowe w ramach akcji Rowerem na zakupy. Prawidłowe czyli takie do których można przypiąć nie tylko koło, ale również ramę roweru. Przed wejściem ustawiono 8 stojaków w kształcie odwróconej litery U umożliwiające bezpieczne zaparkowanie w sumie 16 rowerów. Warto dodać, że pierwotnie przed sklepem zamontowane były stojaki wyrwikółki. W imieniu rowerzystów dziękujemy!

Trzy stojaki u-kształtne pojawiły się również przed nową Biedronką na Michałowie oraz jeden przed salonem Fryzjerskim "Pająk" na ul. Curie-Skłodowskiej.

Do tegorocznej akcji Bractwa Rowerowego i Gazety Wyborczej "Rowerem na zakupy" przyłączyły się następujące instytucje zapewniając w sumie 36 miejsc parkingowych:
1. Galeria Atrium Gama, ul. Mireckiego 14 - 12 miejsc parkingowych
2. Centrum Handlowe Echo, ul. Żółkiewskiego 4 - 16 miejsc parkingowych
3. Biedronka, ul. Warszawska 98 - 6 miejsc parkingowych
4. Salon fryzjerski Pająk, ul. Curie-Skłodowskiej 6 - 2 miejsca parkingowe

W ciągu pięciu lat trwania wspólnej akcji Bractwa Rowerowego i Gazety Wyborczej rowerzyści w Radomiu zyskali już 488 miejsca parkingowe oraz 3 stacje naprawy rowerów.

Radom. Centrum Handlowe Echo, ul. Żółkiewskiego

Radom. Centrum Handlowe Echo, ul. Żółkiewskiego

Radom. Biedronka, ul. Warszawska 6

Radom. Pająk Fryzjer, ul. Curie-Skłodowskiej 6

18:11, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
środa, 31 sierpnia 2016

Galeria Atrium Gama z ul. Mireckiego 14 jest pierwszym miejscem, gdzie w 2016 roku zostały ustawione prawidłowe stojaki rowerowe w ramach akcji Rowerem na zakupy. Prawidłowe czyli takie do których można przypiąć nie tylko koło, ale również ramę roweru. Przed każdym z wejść ustawiono po 3 stojaki w kształcie odwróconej litery U umożliwiające bezpieczne zaparkowanie w sumie 12 rowerów. Warto dodać, że przed sklepem zamontowano również stację naprawy rowerów wyposażaną w pompkę oraz zestaw kluczy. W imieniu rowerzystów dziękujemy!

W ciągu pięciu lat trwania wspólnej akcji Bractwa Rowerowego i Gazety Wyborczej rowerzyści w Radomiu zyskali już 464 miejsca parkingowe oraz 3 stacje naprawy rowerów.
Radom. Galeria Atrium Gama, ul. Mireckiego

Radom. Galeria Atrium Gama, ul. Mireckiego
Radom. Galeria Atrium Gama, ul. Mireckiego

20:04, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 sierpnia 2016

Ślepa ulica Łowicka na Borkach dzięki Radomskiemu Programowi drogowemu niedługo zyska asfaltową nawierzchnię. To doskonała okazja do budowy krótkiego, bo tylko 15 m łącznika rowerowego z parkingiem przed cmentarzem na ul. Limanowskiego. Projekt co prawda już jest gotowy, ale taka zmiana nie powinna być kłopotliwa. Wystarczy przysłowiowa taczka asfaltu, kilka krawężników, 6 słupków i jedna tabliczka T-22 "Nie dotyczy rowerów".

Wkrótce, dzięki Programowi większość gruntowych do tej pory ulic będzie utwardzonych, wiele z nich to ślepe boczne uliczki, które jednak są przejezdne rowerem i stanowią dogodne skróty pozwalające omijać skrzyżowania o dużym natężeniu ruchu. Mamy już pozytywny przykład z niedawno oddanej ul. Mącznej, która kończy się mostkiem niedostępnym dla samochodów a gdzie Zarząd Dróg zawiesił tabliczkę T-22 "Nie dotyczy rowerów" pod znakiem D-4a "Droga bez przejazdu". Liczymy na więcej takich tanich i efektywnych udogodnień - np. na ulicy Różanej czy Podhalańskiej.

Radom, Borki, ul. Łowicka. Łącznik rowerowy

Radom, Borki, ul. Łowicka. Łącznik rowerowy

Radom, Borki, ul. Mączna. Łącznik rowerowyul. Mączna
Źródło: Facebook Radomski Program Drogowy

09:53, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
środa, 03 sierpnia 2016

Wracamy do pomysłu dotyczącego budowy drogi dla rowerów łączącej osiedle Południe z dworcem kolejowym (zobacz >>>)

Na naszą prośbę Prezydent Konrad Frysztak zobowiązał Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego w Radomiu do wysłania pisma do PKP S.A. dotyczącego propozycji budowy drogi dla rowerów od ul. Młodzianowskiej do dworca kolejowego w Radomiu na terenie należącym do PKP. Poniżej przedstawimy najistotniejszy fragment odpowiedzi kolejarzy. Najważniejsze, że nie powiedzieli przysłowiowego „Nie”. Równie ważne jest to, że opłata jednorazowa za trwałe zajęcie gruntu dla tej inwestycji (750 m) nie przekroczyłaby sumy 150 tys. zł. Teraz piłka jest po stronie Urzędu Miejskiego, jeśli jako miasto jesteśmy zainteresowani tą inwestycją – a powinniśmy – to oczekujemy przygotowania wstępnego projektu.

W nawiązaniu do pisma znak: In.1.7011.3.9.2016.LW z dnia 27.06.2016 r. w sprawie propozycji budowy drogi rowerowej od ul. Młodzianowskiej do dworca kolejowego w Radomiu, PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie informuje, iż zajęcie stanowiska w sprawie lokalizacji inwestycji na działkach będących własnością PKP S.A. będzie możliwe po przedstawieniu:

 • Projektu inwestycji sporządzonego na mapie sytuacyjno-wysokościowej z naniesionymi numerami działek oraz ich granicami;

W przypadku, jeśli inwestycja zlokalizowana będzie na działce stanowiącej teren zamknięty w myśl Decyzji Nr 3 Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 24 marca 2014 r. w sprawie ustalenia terenów, przez które przebiegają linie kolejowe, jako terenów zamkniętych dodatkowo należy przedstawić opinii PKP Polskie Linie Kolejowe S.A Zakład Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej (ul. Rejowska 29, 26-110 Skarżysko-Kamienna).

Jednocześnie, PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie informuje, iż zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie będzie możliwe po przedłożeniu oświadczenia Inwestora o poniesieniu jednorazowej opłaty z tytułu trwałego zajęcia gruntu PKP S.A. w związku z lokalizacją drogi rowerowej, określonej wg stawki dla terenu miejskiego: 100,00 zł/m² + VAT (przy szerokości urządzenia powyżej 1 m).

Radom. Droga dla rowerów osiedla Południe - dworzec kolejowy

13:08, bractworowerowe
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 25 lipca 2016

Poniżej pismo wysłane do MZDiK w sprawie zmian na ul. Młodzianowskiej

W związku z tym, że mieliśmy wcześniej możliwości zapoznania się ze zmianami projektowymi dotyczącymi budowy ronda pod wiaduktem na ul. Młodzianowskiej niniejszym chcemy złożyć propozycję budowy łącznika rowerowego. Według obecnego projektu ruch rowerowy z osiedla Ustronie będzie kierowany kładką w stronę ul. Wierzbickiej poprzez ciąg pieszo-rowerowy na ul. Tartacznej. Projektant nie umożliwił dotarcia rowerem poprzez wiadukt w ul. Młodzianowskiej w kierunku centrum Radomia. Zmuszanie rowerzystów do nadkładania blisko 3 km, jazdy niebezpieczną ul. Wierzbicką a później niepełną infrastrukturą na ul. 1905 Roku w celu dotarcia do pasów dla rowerów na ul. Kościuszki stoi w sprzeczności z kształtowaniem dogodnych tras rowerowych. Ten błąd projektowy proponujemy po części zniwelować poprzez budowę ok 100 m odcinka asfaltowej drogi dla rowerów wzdłuż najazdu na kładkę i włączenia jej w rondo pod wiaduktem (wizualizacja w załączeniu). Dzięki temu rowerzyści korzystając z dróg odbarczających oraz tych w  Stefie Łucznik dojadą do ul. 1905 Roku a dalej poprzez pasy dla rowerów na ul. Kościuszki do śródmieścia. Włączenie drogi dla rowerów w rondo to rozwiązanie, które zostanie przez Państwa wdrożone na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym im. Kisielewskiego w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017.

Radom. Wiadukt w ul. Młodzianowskiej

Radom. Wiadukt w ul. Młodzianowskiej

08:28, bractworowerowe
Link Komentarze (4) »
piątek, 15 lipca 2016

Poniżej przedstawiamy pismo wysłane do Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Radomiu w sprawie parku Planty. Zamieszczamy również odpowiedź Urzędu.

W nawiązaniu upublicznieniem planów dotyczących remontu parku Planty (zobacz >>>) zwracamy się z prośbą o przeniesienie przejścia znajdującego się po północnej stronie skrzyżowania Kościuszki / Planty w oś głównej alei parkowej. Zaproponowane obecnie rozwiązania polegające na przeznaczeniu 3 ukośnych alejek wyłącznie dla rowerzystów dyskryminują ruch pieszych, który w parku powinien mieć priorytet. Ponadto wnosimy o połączenie w jeden ciąg pasów rowerowych na ul. Kościuszki z drogą dla rowerów biegnącą z kierunku ul. 1905 Roku oraz o doprowadzenie ciągu rowerowego biegnącego wzdłuż głównej alei parkowej do ul. Traugutta. Propozycje rozwiązań poniżej.
Prosimy również o nie wydzielanie na alejce parkowej części przeznaczonej dla rowerzystów linią poziomą P-1 i P-2 a jedynie o zaznaczenie kierunku ich ruchu za pomocą znaku poziomego P-27.
Jednocześnie zwracamy uwagę, że na etapie tworzenia projektu nie był on konsultowany ze środowiskiem rowerzystów. Obowiązek taki wynika z Zarządzenia nr 4996/2014 Prezydenta Miasta Radomia z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie tworzenia na terenie miasta Radomia korzystnych warunków dla promocji mobilności aktywnej i rozwoju komunikacji rowerowej.

Radom. Park Planty. Osiedle Planty

Radom. Park Planty. Osiedle Planty

 

Odpowiedź Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Radomiu:

W nawiązaniu do otrzymanego e-maila z dnia 4 lipca 2016 roku w sprawie j/w uprzejmie informuję co następuje:

 1. Przeniesienie przejścia znajdującego się po północnej stronie skrzyżowania ul. Kościuszki i Planty w osi głównej alei parkowej wymaga zgody zarządcy drogi i stanowiska projektanta. W przypadku pozytywnego stanowiska niniejszą korektę można rozważyć w trakcie realizacji zadania.
 2. Przyjmujemy Państwa uwagę dotyczącą 3 ukośnych alejek i deklarujemy możliwość ich poszerzenia w trakcie realizacji robót również dla ruchu pieszego.
 3. Oznakowanie poziome alejki parkowej zostanie również poddane odrębnej analizie, a ewentualne zasadne korekty oznakowania są możliwe w trakcie realizacji prac.
 4. Zgodnie ze stanowiskiem zarządcy drogi dodatkowy przejazd rowerowy na odcinku ul. Traugutta na wysokości parku spowodowałyby zagrożenie bezpieczeństwa ze względu na istniejący na tym odcinku pas lewoskrętu oraz zatokę autobusową. Ponadto nadmieniam, że ul. Traugutta planowana jest do kompleksowej przebudowy w związku z realizacją projektu Wodociągów Miejskich, co wymagało będzie wykonania odrębnej dokumentacji projektowej i nowej organizacji ruchu w tym rejonie.

Jednocześnie informuję, że zadanie związane z przebudową głównej alejki parkowej w Parku Planty zostało wprowadzone do budżetu gminy pod koniec l półrocza bieżącego roku dzięki uzyskanym oszczędnościom na innych zadaniach, co z uwagi na bardzo krótki czas przygotowania i realizacji inwestycji wymagało bardzo pilnych działań umożliwiających wykonanie robót w bieżącym roku. Za powstałe niedogodności przepraszamy i deklarujemy pełną współpracę w tym zakresie.

08:17, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 lipca 2016

W ramach budżetu obywatelskiego 2017 Bractwo Rowerowe złożyło 20 projektów, 7 z nich przeszło do etapu głosowania i aż 5 wygrało! Ponieważ każdy projekt składał się z kilku mniejszych w sumie będziemy mogli cieszyć się z:

 • drogi dla rowerów wzdłuż ul. Szarych Szeregów
 • drogi dla rowerów wzdłuż ul. 11 Listopada
 • ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Kozienickiej
 • łącznika dla rowerów ul. Czachowskiego - ul. Batorego
 • łącznika dla rowerów rondo Kisielewskiego - ul. Krakowska
 • łącznika dla rowerów ul. Placowa - ul. Kwiatkowskiego wraz z drogą dla rowerów do ronda Dmowskiego
 • wypożyczali rowerów towarowych
 • 200 stojaków U-kształtnych na terenie miasta

W sumie daliście nam 18026 punktów dzięki, który powstanie blisko 4 km dróg dla rowerów!
Niniejszym chcemy gorąco podziękować wszystkim, którzy zagłosowali na nasze wnioski!, bez Was nie osiągnęlibyśmy tego! Pozdrawiamy! I niech się kręci! 

Radom. Finał Budżetu Obywatelskiego 2017

19:36, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
piątek, 24 czerwca 2016

W nawiązaniu do artykułu Gazety Wyborczej (zobacz >>>) publikujemy opinie MZDiK do naszych projektów złożonych do budżetu obywatelskiego. Na 18 naszych propozycji tylko 5 zostało zaopiniowane pozytywnie...

146.(2659) Ścieżki rowerowe na Ustroniu. Etap III
Budowa drogi dla rowerów w całości po zachodniej stronie ul. Jana Pawła II opiniowana jest negatywnie, ponieważ na wysokości stacji paliw pas drogowy tej ulicy kończy się na obrzeżu chodnika. Chęć wybudowania ciągu rowerowego wiązałaby się zatem z wejściem w teren prywatny. Rozważana jest budowa fragmentu drogi dla rowerów po stronie wschodniej na odcinku od ronda Dmowskiego do nowo wybudowanej drogi dla rowerów w parku Ustronie, a od przejazdu przy ul. Gagarina już po stronie zachodniej. Konieczne byłoby dostosowanie geometrii chodnika pod kładką nad ul. Jana Pawła II i poprowadzenie ścieżki rowerowej bezpośrednio przy filarach. Ponadto, częściowo ścieżka przebiegałaby po działce nie stanowiącej pasa drogowego, w związku z tym należy w takiej sytuacji wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy lub decyzję o lokalizacji celu publicznego. Na tego typu działce droga dla rowerów musiałaby być budowana tylko i wyłącznie na podstawie pozwolenia na budowę. Są to procedury długotrwałe, w związku z tym realizację należy rozłożyć na 2 lata. W jednym roku opracowanie dokumentacji wraz z niezbędnymi pozwoleniami, a w następnym realizacja zadania. Szacowany koszt inwestycji to ok. 600-700 tys. zł. Spółdzielnia Mieszkaniowa Ustronie przygotowała i przedstawiła do zaopiniowania w MZDiK koncepcję wykonania łącznika dla pojazdów i rowerzystów pomiędzy ul. Grzecznarowskiego (obok przejścia podziemnego) do ul. Gagarina i wzdłuż tej ulicy aż do drogi dla rowerów położonej w parku Ustronie. Jeżeli ta koncepcja zostanie zaopiniowana i zrealizowana, to zapewni ona połączenie ul. Grzecznarowskiego i Jana Pawła II po stronie zachodniej.
Wniosek opiniujemy negatywnie

148.(2679) Ścieżki rowerowe na Borkach, Halinowie i Koziej Górze
Ulica Maratońska oraz NSZZ Solidarność. Łączna długość brakujących odcinków ścieżki rowerowej to 950 mb. Koszt wykonania to kwota 600 000 zł. Na wykona-nie ścieżki należy opracować dokumentację projektową. Realizacja nie jest możliwa w roku budżetowym 2017.
Wniosek opiniujemy negatywnie

149.(2689). Ścieżki rowerowe na Obozisku, Wacynie, Michałowie
1. Budowa drogi asfaltowej od ul. Wernera do ul. Warszawskiej (po południowej stronie ul. Szarych Szeregów) usprawni ruch rowerowy na tym odcinku oraz zwiększy bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów dzięki odseparowaniu pieszych od rowerzystów. Obecnie rowerzyści korzystają z ciągu pieszo - rowerowego, który wykonany jest z płyt chodnikowych. Realizację zadania możliwa jest w jednym roku budżetowym:
-wykonanie dokumentacji (koszt około 30 000 zł) - 2017 rok,
-realizacja zadania (koszt około 270 000 zł) - 2017 rok.
Wniosek opiniujemy pozytywnie

2. Wyznaczenie krótkich pasów rowerowych na obszarach wyłączonych z ruchu wzdłuż ul. Warszawskiej od ronda NSZ do granicy miasta - wniosek opiniujemy negatywnie ponieważ powierzchnie wyłączone z ruchu linią poziomą P-21 wykonane są głównie przed skrzyżowaniami i wykonane są w celu wskazania dokładnego toru jazdy pojazdu. Poprowadzenie pasów rowerowych przez powierzchnie wyłączone z ruchu spowoduje powstaniu kolizji pojazd - rowerzysta podczas wykonywania manewru skrętu w prawo przez pojazd (pojazd skręca w prawo a rowerzysta jedzie na wprost). Rowerzysta nie będzie widoczny przez kierowcę co wpływa negatywnie na bezpieczeństwo ruchu.
Wniosek opiniujemy negatywnie

163.(2709) Ścieżki rowerowe na Gołębiowie i Glinicach
Wyznaczenie pasów dla rowerzystów na jezdni:
1.  Kozienicka (od ul. Żółkiewskiego do ul. Struga). Na ul. Kozienickiej od wjazdu z ul. Żółkiewskiego do wiaduktu nad trasą kolejową relacji Radom- Warszawa występuje pas przeznaczony do ruchu autobusów oraz rowerzystów. Ulica Kozienicka zalicza się do kategorii dróg zbiorczych - zgodnie z Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. z 1999 r. Nr 43, poz. 430, z późn. zm.). Szerokość pasa ruchu drogi kategorii Z na terenie zabudowanym wynosi 3,5 metra, zatem wybudowanie dodatkowego pasa ruchu dla rowerzystów jest niemożliwe.
Wniosek opiniujemy negatywnie

2. Struga (od ul. Kozienickiej do ul. Sportowej). Z uwagi na planowaną budowę hali sportowo - widowiskowej zlokalizowanej przy skrzyżowaniu ulic Struga / Zbrowskiego, w obrębie wspomnianych ulic planowana jest zmiana organizacji ruchu wynikająca z realizacji wspomnianej inwestycji. Zatem realizacja założeń przedstawionych w projekcie na chwilę obecną jest niemożliwa.
Wniosek opiniujemy negatywnie

3. 11 Listopada (od ul. Struga do ul. Chrobrego) - pozytywnie z uwagami
Uzasadnienie - Tutejszy Zarząd opiniuje pozytywnie projekt ścieżki rowerowej, z zastrzeżeniem, że projektowana ścieżka rowerowa przebiegać będzie wzdłuż chodnika. Wydzielenie ścieżki rowerowej w obrębie jezdni byłoby niezgodne z Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. z 1999 r. Nr 43, poz. 430, z póżn. zm.), zgodnie z którym szerokość pasa ruchu drogi kategorii G wynosi 3,5m. Ponad to ul. 11 Listopada jest ulicą wchodzącą w skład tzw. obwodnicy śródmiejskiej Radomia. Poprowadzenie ruchu rowerzystów w obrębie jezdni mogłoby spowodować utrudnienia w ruchu drogowym w godzinach największego natężenia ruchu pojazdów. W związku z realizacją zadania należy rozbudować istniejącą sygnalizację świetlną na ul. Zbrowskiego, Żwirki i Wigury, Chrobrego poprzez zainstalowanie sygnalizatorów świetlnych dla rowerów, detektorów a także zmienić program sygnalizacji co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Szacowany koszt: ok. 375 000zł.
Wniosek opiniujemy pozytywnie z uwagami

4. Budowa asfaltowego łącznika dla rowerów ul. Placowa - ul. Placowa (rondo Dmowskiego) wraz z wyznaczeniem wzdłuż niego przejścia dla pieszych - negatywnie. Uzasadnienie: Przedstawiona lokalizacja łącznika dla rowerów na ul. Cymersa-Kwiatkowskiego stwarzałaby zagrożenie dla ruchu rowerzystów oraz pojazdów jadących w stronę ronda Dmowskiego z powodu małej widoczności na łuku zlokalizowanym przed ul. Placową.
Wniosek opiniujemy negatywnie

166. (2733) Ścieżki rowerowe - połączymy dzielnice ze śródmieściem
Lokalizacja projektu ogólnomiejski.
1. Wyznaczenie pasów dla rowerów na jezdni ulicy Struga (od ul. Kozienickiej do ul. Sportowej - z uwagi na planowaną budowę hali sportowej na ul Struga i w związku z tym planowaną zmianą organizacji ruchu realizacja powyższego projektu na chwilę obecną nie jest możliwa.
Wniosek opiniujemy negatywnie

2. Wyznaczenie pasów dla rowerów na jezdni ulicy. Lubelskiej (od. Alei Wojska Polskiego do ul. Kaszubskiej- w związku z planowaną przebudową Alei Wojska Polskiego która wiąże się ze zmianą geometrii jezdni jak i skrzyżowania oraz zmianą organizacji ruchu na chwilę obecną realizacja powyższego zadania nie jest możliwa.
Wniosek opiniujemy negatywnie

3. Budowa asfaltowego łącznika dla rowerów rondo Kisielewskiego - ul. Krakowska. Wybudowanie przedmiotowego łącznika wiązałoby się z utworzeniem dodatkowego wlotu na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym a tym samym wymagałoby stworzenia systemu ciągów rowerowych wynikających z potencjalnego ruchu rowerzystów a w tym przypadku ruch rowerzystów na ul. Krakowskiej jest zerowy z uwagi na jezdnię o nawierzchni brukowej. Rowerzyści korzystają z alternatywnej drogi (po jezdni asfaltowej) jaką jest ul. Podwalna oznakowana tabliczkami T-22 gdzie możliwy jest lewoskręt z ul. Podwalnej w ul. Narutowicza jak i drugą alternatywną drogą jest ul. Limanowskiego. Dodatkowy wlot na skrzyżowaniu naraża rowerzystów na niebezpieczeństwo-dzieci do lat 16, osoby starsze niedowidząc i niedosłyszące narażone są na wypadki w szczególności ze względu na brak rozwagi lub spowolnioną reakcję. Wybudowanie łącznika byłoby pożądane w przypadku dostosowania rozkładu ruchu rowerowego o dużym natężeniu do dużego natężenia ruchu samochodowego gdzie zapewnione byłyby wymogi widoczności i prostopadłości przeprowadzenia drogi rowerowej przez jezdnię oraz byłby zorganizowany manewr do skrętu w lewo "bezpieczny" dla wszystkich użytkowników jezdni a w tym przypadku nie są spełnione w/w wymagania.
Wniosek opiniujemy negatywnie

4. Budowa asfaltowego łącznika dla rowerów ul. Czachowskiego- ul. Batorego. W związku z realizacją zadania należy rozbudować istniejącą sygnalizację świetlną o wydzielenie faz dla rowerów oraz zainstalowanie sygnalizatorów świetlnych dla rowerów, detektorów a także zmienić program sygnalizacji co wiąże się z dodatkowymi kosztami. W jednym opracowanie dokumentacji projektowej a w następnym realizacja. Koszt realizacji zadania około 80 000 zł.
Wniosek opiniujemy pozytywnie

5. Wyznaczenie kontra ruchu na ulicach: Gagarina, Grenadierów, pi. Jagielloński, Kochanowskiego, Średnia (za pomocą tabliczek T-22 oraz znaku P-27) - na ul. Gagarina i Grenadierów wprowadzenie przedmiotowej organizacji ruchu nie jest możliwe z uwagi na istniejące łuki które znacznie ograniczają widoczność powodując zagrożenie bezpieczeństwa ruchu rowerzystom, pi. Jagielloński MZDiK informuję iż na chwilę obecną nie jest możliwe wprowadzenie przedmiotowych zmian z uwagi na planowaną przebudowę Placu Jagiellońskiego, ul. Kochanowskiego - z uwagi na istniejące miejsca parkingowe dla samochodów brak jest możliwości wyznaczenia kontra pasa dla rowerów (brak parametrów normatywnych), ul. Średnia- z uwagi na alternatywną drogę dla rowerów w postaci kontra pasa wyznaczonego na ul. Kaszubskiej i Górnej na wysokości ul. Średniej oraz wiązałoby się to z przebudową sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Słowackiego/Średnia wraz z geometrią w/w skrzyżowania.
Wniosek opiniujemy negatywnie

6. Likwidacja przycisków przy wszystkich przejazdach rowerowych poprzez sprzężenie sygnalizatorów dla rowerzystów z detekcją niekolizyjnych strumieni ruchu ogólnego - wprowadzenie powyższych zmian wygeneruje zbyt duże koszty związane ze zmianą programu pracy sygnalizacji świetlnej. Ponadto złożony proces (opracowanie dokumentacji) jaki obejmowałby powyższe zadanie przełożyłby się na co najmniej 2 lata. MZDiK sukcesywnie wprowadza przy nowo wbudowanych sygnalizacjach świetlnych automatyczną detekcje rowerzystów zgodnie z przepisami.
Wniosek opiniujemy negatywnie

194. (2826) Nowe przejście przy Galerii Słonecznej oraz bezpieczny chodnik i ścieżka rowerowa do dworca
1. Odbudowa 4 przejścia dla pieszych wraz z przejazdem dla rowerów po zachodniej stronie skrzyżowania Struga/ Chrobrego/ Pileckiego. Budowa przedmiotowego przejścia dla pieszych wraz z przejazdem dla rowerzystów wiązałoby się z koniecznością przebudowy istniejącej sygnalizacji świetlnej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i rozwoju z dnia 3 lipca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych praż urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, dla ścieżek rowerowych należy zapewnić bezkolizyjny przejazd rowerowy, co wiązałoby się z koniecznością zmiany sterowników sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Struga-Pileckiego - Chrobrego oraz zmian w koordynacji sygnalizacji Malczewskiego/Wernera oraz Struga/Pileckiego. Wprowadzenie takiego rozwiązania mogłoby wywołać utrudnienia w ruchu pojazdów w godzinach największego natężenia ruchu na wymienionych ulicach. Ponad to, w obrębie planowanego przejścia nie występuje żadna infrastruktura rowerowa. Do przejścia na drugą stronę we wskazanym miejscu służy wybudowana kładka prowadząca do Galerii Słonecznej. Należy zauważyć, że wzdłuż ul. Struga jest skoncentrowana linia obsługi komunikacji zbiorowej do skrętu w lewo w ul. Chrobrego. Wydłużenie potoku pojazdów spowoduje utrudnienia przy włączeniu autobusów z zatoki przystankowej na lewy pas ruchu. W przyszłości należałoby połączyć ścieżkę rowerową biegnącą przy „Aquaparku", co wiązałoby się ze zmianą geometrii drogi do ul. Zegara Słonecznego oraz zmianą programu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Chrobrego/Czysta. Ponad to, planowana jest również przebudowa Placu Jagiellońskiego, w ramach której mają zostać wykonane projekty zmian drogowych na tym obszarze. Dopiero po wdrożeniu wyżej wymienionych projektów możliwe będzie rozważanie założeń przedstawionych w projekcie. Szacowany koszt: ok. 400 000 zł.
Wniosek opiniujemy negatywnie

2. Budowa asfaltowej drogi dla rowerów od dworca kolejowego (ul. Prażmowskiego) do łącznika rowerowego Waryńskiego - Prusa. Przy pomniku Żołnierzy WiN-u oraz pomiędzy dawną halą RZO a blokiem Waryńskiego 2A wraz z łącznikiem do ul. Traugutta przy bloku Traugutta 2/4. Tutejszy Zarząd opiniuję pozytywnie projekt budowy drogi asfaltowej dla rowerów, jednak przedstawiony we wniosku przebieg drogi wkracza w granicę działek prywatnych: nr 54/8 (przy ul. Waryńskiego), oraz działki nr 59/5 (róg ulic Traugutta i Prażmowskiego). Tutejszy Zarząd proponuje zatem poprowadzenie ścieżki rowerowej wzdłuż bloków: Waryńskiego 2a, 2b, 4a, a następnie poprowadzić ją na ulicę Traugutta (na wysokości ul. Planty) do przejścia na ul. Prażmowskiego. W związku z realizacją zadania należy rozbudować istniejącą sygnalizację świetlną na ul. Prażmowskiego poprzez zainstalowanie sygnalizatorów świetlnych dla rowerów, detektorów a także wymianę sterownika sygnalizacji co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ponad to należy uzyskać zgodę na wprowadzenie ruchu rowerowego na teren Poczty Polskiej. Szacowany koszt: ok. 170 000zł.
Wniosek opiniujemy pozytywnie z uwagami

3. Budowa asfaltowego łącznika dla rowerów rondo Kisielewskiego - ul. Krakowska.
Wydzielone pasy ruchu dla poszczególnych relacji przed rondem na ul. Narutowicza (na wysokości ul. Krakowskiej) oraz bliskość ronda stwarzałby dodatkowe niebezpieczeństwo ruchu dla rowerzystów w chwili kiedy rowerzysta chciałby skorzystać z przedmiotowego łącznika (przekroczenie przepisowej linii ciągłej). Ponadto istnieje alternatywna droga ruchu dla rowerów ul. Podwalna z tabliczkami T-22 gdzie możliwy jest lewoskręt z ul. Podwalnej w ul. Narutowicza jak i drugą alternatywną drogą jest ul. Limanowskiego. W związku z powyższym tut. Zarząd uważa powyższe rozwiązanie bezpodstawne.
Wniosek opiniujemy negatywnie

4. Budowa asfaltowego łącznika dla rowerów ul. Czachowskiego - ul. Batorego - pozytywnie. W związku z realizacją zadania należy rozbudować istniejącą sygnalizację świetlną o wydzielenie faz dla rowerów oraz zainstalowanie sygnalizatorów świetlnych dla rowerów, detektorów a także zmienić program sygnalizacji co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Szacowany koszt: ok. 80 000 zł.
Wniosek opiniujemy pozytywnie

Radom. Czy budżet obywatelski jest jeszcze obywatelski?

06:03, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 23 czerwca 2016

W imieniu organizatora zapraszamy do udziału!

VIII Radomska Pielgrzymka Rowerowa
Radom - Jasna Góra
6 - 9 lipca 2016

Organizator, zapisy:
Maciej Kopyt, tel.: 785 068 312

Trasa (210 km):
Radom – Wierzbica – Skarżysko-Kamienna - Kielce - Sitkówka-Nowiny (nocleg) - Małogoszcz - Secemin (nocleg) - Częstochowa - Jasna Góra (nocleg)

Powrót we własnym zakresie (np. pociąg) lub z grupą rowerową - jazda ciągła bez noclegów.

Patronat:
Bractwo Rowerowe

Regulamin, kupon zgłoszeniowy >>>
Trasa pielgrzymki na mapach Google >>>

Radom Jasna Góra. Pielgrzymka rowerowa

15:16, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 czerwca 2016

Co jakiś czas na naszą skrzynkę trafiają Wasze zdjęcia z ul. Kozienickiej pokazujące jak wygląda "droga dla rowerów" z Radomia do Siczek. Ponieważ ten twór nie zasługuje na to jak został oznakowany a ponadto wprowadza rowerzystów w błąd napisaliśmy w tej sprawie pismo do MZDiK:

W związku z niespełnieniem warunków Rozporządzenia Dz.U. z 1999 r. Nr 43 poz. 430 w zakresie nawierzchni prosimy o zdjęcie:
 • tablicy ustawionej na ul. Kozienickiej wskazującą kierunek do drogi dla rowerów do Siczek;
 • znaku C-13 ustawionego przy gruntowej ścieżce zaczynającej się na ul. Kozienickiej;
 • znaku C-13 i C-13a ustawionego przy gruntowej ścieżce w okolicach skrzyżowaniu Daleka / Magazynowa / Chorzowska.
Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie dopuszcza dwie konstrukcje nawierzchni tras rowerowych:
 1. 3 cm warstwy ścieralnej z asfaltu lanego lub piaskowego na 10 cm podbudowy z kruszywa łamanego lub naturalnego stabilizowanego mechanicznie lub tłucznia kamiennego
 2. warstwa ścieralna z kostki betonowej 8 cm na 5 cm warstwie piasku średnio- lub drobnoziarnistego.

Odpowiedź jaką uzyskaliśmy od MZDiK wprawiła nas, delikatnie pisząc, w osłupienie:

W odpowiedzi na pismo dotyczące zdjęcia oznakowania C-13 na ul. Kozienickiej i Chorzowskiej, Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji informuje, że oznakowanie zostało zastosowane jako informacja dla rowerzystów o tym, że jest to fragment szlaku rowerowego. Zacytowane w piśmie rozporządzenie mówi jedynie o zalecanych konstrukcjach dróg dla rowerów. Nie są to jedyne dopuszczalne rozwiązania. Dlatego MZDiK nie przychyla się do pisma i oznakowanie nie zostanie usunięte.

11:59, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 55
Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do naszego newslettera!

Drogi rowerowe
Powiększ mapę >>>


stat4u
Bractwo Rowerowe jest
częścią ogólnopolskiej sieci
"Miasta dla rowerów"


Zaprzyjaźnione strony


stat4u