Kategorie: Wszystkie | Bezpieczeństwo pieszych
RSS
czwartek, 08 czerwca 2017

Z uwagi na brak kluczowego odcinka drogi dla rowerów wzdłuż ul. Chrobrego na odcinku od ul. 11 Listopada do pl. Jagiellońskiego zwróciliśmy się do MZDiK z wnioskiem o zalegalizowanie i uczytelnienie trasy alternatywnej prowadzącej przez ulice Miłą i Staszica. Nasz wniosek obejmuje dodanie 4 sztuk tabliczek T-22 "Nie dotyczy rowerów" pod znakami B-2 "Zakaz wjazdu wszelkich pojazdów", D-4a "Droga bez przejazdu" oraz B-22 "Zakaz skrętu w prawo", korekcie krawężnika przy Urzędzie Miejskim i oznakowania poziomego na kilku metrowym fragmencie jezdni ul. Kilińskiego.

Przebieg trasy po wprowadzeniu stosownego oznakowania: 
Droga rowerowa wzdłuż ul. Chrobrego kończy się na skrzyżowaniu z ul. 11 Listopada. Po przekroczeniu skrzyżowania po stronie Komendy Wojewódzkiej Policji kierujemy się przez parking sklepu Aldik w stronę ul. Sowińskiego w którą skręcamy w lewo i zaraz w prawo – w ul. Miłą. Jadąc prosto przecinamy dwa skrzyżowania z Kusocińskiego i Struga kierując się w stronę 10 piętrowca, który omijamy po prawej stronie. Tuż za nim skręcamy najpierw w lewo a później w prawo w ul. Staszica, którą jedziemy w kierunku Urzędu Miejskiego pokonując po drodze skrzyżowania z ul. Kelles-Krauza. Zaraz za wyniesionym przejściem dla pieszych skręcamy w lewo na parking, by na jego końcu ponownie skręcić w lewo i dojechać do deptaka na ul. Żeromskiego. 

Radom. Michałów - śródmieście

Radom. Chrobrego / 11 Listopada

Radom. Chrobrego / 11 Listopada

Radom. Chrobrego / 11 Listopada

Radom. Chrobrego / 11 Listopada

Radom. Chrobrego / 11 Listopada

Radom. Chrobrego / 11 Listopada

Radom. Chrobrego / 11 Listopada

Radom. Chrobrego / 11 Listopada

Radom. Chrobrego / 11 Listopada

Radom. Chrobrego / 11 Listopada

Radom. Chrobrego / 11 Listopada

13:47, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
środa, 31 maja 2017

Abriga Polska Sp. z o.o. z ul. Staromiejskiej 8/12 jest trzecim miejscem, w którym w tym roku zostały ustawione prawidłowe stojaki rowerowe w ramach akcji Rowerem na zakupy. Prawidłowe czyli takie do których można przypiąć nie tylko koło, ale również ramę roweru. Przed wejściem ustawiono 4 stojaki w kształcie odwróconej litery U umożliwiające bezpieczne zaparkowanie w sumie 8 rowerów. 

Do tegorocznej akcji Bractwa Rowerowego i Gazety Wyborczej "Rowerem na zakupy" przyłączyły się następujące instytucje zapewniając w sumie 24 miejsc parkingowych i 3 stacje naprawy:
1. SM Nasz Dom, ul. Curie-Skłodowskiej 18 - 4 miejsca parkingowe;
2. Galeria Feniks, al. Grzecznarowskiego 29/31 - 12 miejsc parkingowych;
3. Abriga Polska Sp. z o.o. z, ul. Staromiejska 8/12 - 8 miejsc parkingowych;
4. Centrum handlowe M1, al. Grzecznarowskiego 28 - 2 stacje naprawy rowerów;
5. Castorama, ul. Energetyków 1 - 1 stacja naprawy.

W ciągu pięciu lat trwania wspólnej akcji Bractwa Rowerowego i Gazety Wyborczej rowerzyści w Radomiu zyskali już 512 miejsc parkingowych oraz 5 stacji naprawy rowerów.

Radom. Abriga, ul. Staromiejska 8/12

Radom. Abriga, ul. Staromiejska 8/12

10:04, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 maja 2017

Ruszamy z kampanią zachęcającą Was do oddawania głosów na projekty rowerowe zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Promujemy nie tylko nasze projekty, zabiegamy również o głosy na projekty zgłoszone przez Was. Zastrzegamy jednak, że jedynie na te, które wg naszej subiektywnej oceny przyniosą najwięcej korzyści.

Obszar ogólnomiejski
2. Rower miejski – nowe stacje wypożyczeń - projekt zakład budowę min. 4 stacji z min. 40 rowerami. Wszystkie wyposażone w foteliki do przewozu dzieci.
30. Budowa samoobsługowych stacji naprawy rowerów - projekt zakłada montaż 10 stacji naprawy rowerów na terenie miasta.
42. Zakup i instalacja liczydeł rowerowych - projekt zakłada stworzenie systemu liczydeł rowerowych badających natężenie ruchu rowerowego.

Obszar I
20. Bezpiecznie na Sedlaka - ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Mariackiej i Młodzianowskiej - projekt zakłada budowę chodnika i drogi dla rowerów wzdłuż ul. Mariackiej i Młodzianowskiej w miejscu przedeptu.

Obszar II
2. Ścieżki rowerowe na Ustroniu. Etap III - projekt zakłada budowę drogi dla rowerów wzdłuż ul. Jana Pawła II.

Obszar V
4. Budowa ciągu pieszo-rowerowego ul. Energetyków odcinek od ul. Żółkiewskiego do ul. Brzustowskiej - projekt zakłada budowę chodnika i drogi dla rowerów wzdłuż ul. Energetyków.

Jak głosować?

1. Przez internet
Jeśli masz już konto to przejdź od razu na stronę głosowania >>>
Jeśli nie masz konta to zarejestruj się w systemie głosowania. Po wprowadzeniu danych na wskazany adres e-mail dotrze wiadomość z linkiem weryfikacyjnym, który należy kliknąć (wiadomość powinna dotrzeć w ciągu 20 min w godzinach pracy urzędu lub do godziny 8.00 następnego dnia roboczego). Prosimy sprawdzić folder SPAM! Po oznaczeniu przyznanej liczby punktów należy nacisnąć przycisk "Głosuj" dla wybranego projektu. W przypadku zakończenia głosowania w obecnej edycji klikamy "zakończ głosowanie".
Mieszkańcy Radomia między 16 a 18 rokiem życia zobowiązani są załączyć skan/zdjęcie podpisanego oświadczenia rodzica.

2. Przez tradycyjną kartę do głosowania
W punktach stałych jak i mobilnych pracownicy upoważnieni do przetwarzania danych osobowych będą weryfikować tożsamość głosujących na podstawie dokumentu ze zdjęciem:

 • Centrum Komunikacji Społecznej - ul. Żeromskiego 53, pokój 104 (7.30-15.30)
 • Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. Struga 1 (7.30-19.00)
 • Biuro Rady Miejskiej - ul. Moniuszki 9 (7.30-15.30)
 • Biuro Obsługi Mieszkańca - ul. Kilińskiego 30, pokój 19 (7.30-16.30)

Oprócz tego wzorem lat ubiegłych będziemy wnioskowali o mobilną urnę na naszych imprezach. Harmonogram Mobilnych Punktów Głosowania >>>


W ubiegłych edycjach Budżetu Obywatelskiego dzięki Waszym głosom udało się:

 • wprowadzić kontraruch rowerowy na ulicach jednokierunkowych
 • wybudować drogę rowerową wzdłuż Potoku Północnego od Struga do Leśniczówki
 • wprowadzić liczne skróty i łączniki m.in. na Wałowej, Wierzbickiej, Prusa
 • wybudować sygnalizację świetlną dla pieszych na skrzyżowaniu Warszawska / Janiszewska
 • wybudować drogę dla rowerów na przedłużeniu parku Ustronie
 • wybudować drogę dla rowerów wzdłuż al. Grzecznarowskiego
 • wybudować ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Energetyków
 • doprowadzić do budowy drogi dla rowerów wzdłuż ul. Szarych Szeregów
 • doprowadzić do budowy drogi dla rowerów wzdłuż ul. 11 Listopada
 • doprowadzić do budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Kozienickiej
 • doprowadzić do budowy łącznika dla rowerów ul. Czachowskiego - ul. Batorego
 • doprowadzić do budowy łącznika dla rowerów rondo Kisielewskiego - ul. Krakowska
 • doprowadzić do budowy łącznika dla rowerów ul. Placowa - ul. Kwiatkowskiego wraz z drogą dla rowerów do ronda Dmowskiego
 • włączyć do sytemu roweru publicznego 2 szt. rowerów towarowych
 • ustawić na terenie miasta 200 stojaków U-kształtnych

Radom. Budżet Obywatelski 2018. Zdjęcie: poznan.pl

20:23, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 18 maja 2017

Galeria Feniks z al. Grzecznarowskiego 29/31 jest drugim miejscem, w którym w tym roku zostały ustawione prawidłowe stojaki rowerowe w ramach akcji Rowerem na zakupy. Prawidłowe czyli takie do których można przypiąć nie tylko koło, ale również ramę roweru. Przed wejściem ustawiono 6 stojaków w kształcie odwróconej litery U umożliwiające bezpieczne zaparkowanie w sumie 12 rowerów. Stojaki mają ciekawą formę, są zintegrowane z ławkami na których można przysiąść czy położyć zakupy przed spakowaniem do sakw.


Market budowlany Castorama z ul. Energetyków 1 jest również drugim miejscem przed którym w roku 2017 pojawiła się stacja naprawy rowerów. Urządzenie jest wyposażone w uchwyt do zawieszenia roweru, pompkę oraz podstawowe klucze do naprawy jednośladu. Stacja jest idealna nie tylko dla klientów, ale również dla tych wszystkich rowerzystów, którzy umawiają się pod kultową "rurą" na wspólne wypady. Czy to w piach do Puszczy Kozienickiej, czy to na szosę w kierunku Brzózy.

Do tegorocznej akcji Bractwa Rowerowego i Gazety Wyborczej "Rowerem na zakupy" przyłączyły się następujące instytucje zapewniając w sumie 16 miejsc parkingowych i 3 stacje naprawy:
1. SM Nasz Dom, ul. Curie-Skłodowskiej 18 - 4 miejsca parkingowe;
2. Galeria Feniks, al. Grzecznarowskiego 29/31 - 12 miejsc parkingowych;
3. Centrum handlowe M1, al. Grzecznarowskiego 28 - 2 stacje naprawy rowerów;
4. Castorama, ul. Energetyków 1 - 1 stacja naprawy.

W ciągu pięciu lat trwania wspólnej akcji Bractwa Rowerowego i Gazety Wyborczej rowerzyści w Radomiu zyskali już 504 miejsca parkingowe oraz 5 stacji naprawy rowerów.

Radom. Galeria Feniks, al. Grzecznarowskiego 29/31

Radom. Castorama, al. Energetyków 1

12:53, bractworowerowe
Link Komentarze (2) »

Rusza szósta edycja wspólnej akcji Gazety Wyborczej i Bractwa Rowerowego "Rowerem na zakupy". Naszym celem jest namawianie punktów handlowych, usługowych oraz zakładów pracy do montażu prawidłowych stojaków dla rowerów przed ich siedzibami. Prawidłowych czyli takie do których można przypiąć nie tylko koło, ale również ramę roweru. Takie stojaki są wygodniejsze dla rowerzystów niż popularne jeszcze do niedawna tzw. wyrwikółki. Są również bezpieczniejsze, jak sama nazwa wskazuje stojaki starego typu uszkadzały rowery a w dobie szybkozamykaczy bardzo łatwo można było ukraść rower zostawiając jedynie koło przypięte do stojaka. 

W ciągu ostatnich pięciu lat rowerzyści w Radomiu zyskali 488 miejsca parkingowe oraz trzy stacje naprawy rowerów. W tym roku możemy już pochwalić Spółdzielnię Mieszkaniową Nasz Dom, która przed swoją siedzibą na ulicy Marii Curie-Skłodowskiej ustawiła dwa stojaki zaś Centrum Handlowe M1 przed wejściami zamontowało dwie stacje naprawy rowerów wyposażone w pompki oraz zestaw kluczy do samodzielnej naprawy rowerów.

Radom, SM Nasz Dom, ul. Curie-Skłodowskiej 18

Radom, Centrum handlowe M1, al. Grzecznarowskiego 28

12:53, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
sobota, 22 kwietnia 2017

Salon Rowerowy „Rodex", „Gazeta Wyborcza” i Bractwo Rowerowe zapraszają w poświąteczną niedzielę na rowerową wyprawę do Wsoli, do Muzeum Gombrowicza. Będą upominki dla wybrańców i ognisko z kiełbaskami dla wszystkich uczestników.

Nasz cykl w tym roku obejmie siedem wycieczek – raz w miesiącu od kwietnia do października włącznie. Zaczynamy 23 kwietnia wyprawą o terenowo-szosowym charakterze. Pierwsza część to ścieżki Puszczy Kozienickiej, druga to szosa – Kozłów, Wojciechów, Owadów, Wsola. Trasę najłatwiej będzie pokonać rowerem MTB, krosowym lub trekkingowym. Do przejechania w jedną stronę mamy ok. 25 kilometrów. 

Spotykamy się o godz. 10 w pobliżu Dąbrowy Kozłowskiej. Dojazd ulicami: Zbrowskiego, Energetyków i Starą Wolą Gołębiowską. Na skrzyżowaniu Stara Wola – Potkańskiego skręcamy w lewo. Potkańskiego doprowadzi nas do granic miasta – mostu na Pacynce. Zaraz za mostem jest lekki podjazd i za nim skręcamy w prawo, w drogę do Dąbrowy Kozłowskiej. Tu się zbieramy.

Kwadrans po godz. 10 ruszamy. Przez Kozłowskie Komorniki dojedziemy do zielonego szlaku rowerowego wiodącego na Wielką Górę. Przecina go w pewnym momencie szutrówka prowadząca do Kieszka. Skorzystamy z niej, skręcając w lewo i pojedziemy w stronę Kozłowa. Na leśnym parkingu w Kozłowie odpoczniemy 5–10 minut. Następnie ruszymy – już asfaltem, a więc z zachowaniem zasad ruchu drogowego – w stronę Wojciechowa. Przetniemy trasę Radom–Brzóza i przez Owadów pomkniemy do Wsoli – do Muzeum Witolda Gombrowicza.

W muzeum ognisko z pieczeniem kiełbasek i upominki od sponsora – Salonu Rowerowego „Rodex”.

Jak zgłosić uczestnictwo w wycieczce? Trzeba wysłać SMS pod numer 7155 o treści GWR(kropka)JAZDA(kropka)imię i nazwisko, np. GWR.JAZDA.Jan Kowalski. Koszt SMS-a to 1,23 zł z VAT.

Po wysłaniu wiadomości otrzymacie państwo SMS zwrotny. Należy go zachować do kontroli podczas wydawania posiłków na mecie. Koniecznie więc zabierzcie na „Jazdę z Miasta!” telefon komórkowy. Wysłanie jednego SMS-a uprawnia do skorzystania przez jedną osobę z wycieczki i poczęstunku. Można jednak z tego samego numeru telefonu zarejestrować na „Jazdę...” np. kilku członków rodziny czy znajomych. Na SMS-owe zgłoszenia czekamy do piątku 21 kwietnia, do północy.

Przypominamy: sprawdźcie kilka dni przed imprezą, czy wasz rower jest w pełni sprawny! Przed wyjazdem na wycieczkę wrzućcie do plecaka lub sakw łatki, ewentualnie zapasową dętkę i pompkę. Nie zapomnijcie o bidonach z napojami! Na trasie będą nas wspierać – jak w ubiegłym roku – cykliści z klubu Orkan przy radomskim PTTK.Impreza nie odbędzie się, gdyby padał deszcz. Przełożymy ją wówczas na 30 kwietnia.

Powrót z JzM! odbywa się we własnym zakresie.

Radom. Jazda z miasta

17:24, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 kwietnia 2017

Otrzymaliśmy odpowiedź od MZDiK na nasz wniosek dotyczący możliwości wyznaczenie kontrapasa na ul. Młodzianowskiej (zobacz >>>).

W odpowiedzi na pismo dotyczące możliwości wykorzystania opaski, wyznaczonej wzdłuż wschodniej łącznicy ul. Młodzianowskiej, na kontrapas rowerowy. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu informuje o negatywnym rozpatrzeniu Państwa prośby.
Przeznaczeniem przedmiotowej opaski, wyznaczonej za pomocą linii krawędziowej P-7b, jest dodatkowe zabezpieczenie konstrukcji oporowej oraz infrastruktury wiaduktu w ciągu ulicy Młodzianowskiej poprzez zapewnienie odpowiedniej skrajni drogi.

Szerokość przedmiotowej opaski wraz z rozgraniczającą linią krawędziową P-7b wynosi ok. 100 cm. Zgodnie ze standardami technicznymi i wykonawczymi dla infrastruktury rowerowej, w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, kontrapas rowerowy powinien mieć szerokość 1,5 m. Ze względu na specyficzny charakter przedmiotowej łącznicy, stanowiącej drogę dojazdową dla samochodów ciężarowych realizujących dostawy w obręb Strefy Łucznik, nie ma możliwości dostosowania szerokości opaski do zalecanych standardów kontrapasów kosztem zawężenia istniejącego 3,5 m pasa ruchu ogólnego. Ponadto ze względu na wzmożony ruch ciężki, dopuszczenie na przedmiotowym odcinku ruchu rowerowego pod prąd, może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz samych rowerzystów.

Jednakże w celu umożliwienia rowerzystom wnioskowanego dojazdu z ul. Biznesowej do przejazdu rowerowego w pobliżu ronda, tut. zarząd dopuści ruch rowerów po chodniku biegnącym wzdłuż wschodniej łącznicy ul. Młodzianowskiej. Przedmiotowy trotuar, ze względu na szerokość uniemożliwiającą wyznaczenie wspólnego ciągu pieszo-rowerowego, zostanie oznaczony kombinacją znaków C-16 („droga dla pieszych") z tabliczką T-22 („nie dotyczy rowerów"). Takie rozwiązanie zapewni rowerzystom w zależności od swoich umiejętności i potrzeb możliwość wyboru jazdy jezdnią na zasadach ogólnych w kierunku skrzyżowania Młodzianowska/1905 Roku lub jazdę po tak oznaczonym chodniku w kierunku pochylni prowadzącej na wiadukt.

Radom. Ulica Młodzianowska z kontraruchem?

17:28, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
sobota, 01 kwietnia 2017

Rowery transportowe, z których możecie korzystać od 1 kwietnia w ramach Radomskiego Roweru Miejskiego to wynik realizacji zwycięskiego projektu Bractwa Rowerowego złożonego do Budżetu Obywatelskiego 2017. Pierwotnie projekt miał dotyczyć uruchomienia małej wypożyczalni z dwoma rowerami plus montaż dwóch zadaszonych wiat. Jednak po głosowaniu i zwycięstwie projektu okazało się, że miasto chce uruchomić system rowerów publicznych, dlatego zaproponowaliśmy włączenie do niego „naszych” rowerów.

Rower transportowy służy nie tylko do przewozu bagażu, bez problemu możemy wypożyczyć go i przewieźć nawet czwórkę dzieci. Musicie jednak pamiętać, że rowerami tego typu jeździ się trochę inaczej niż zwykłymi. Szczególnie jest to odczuwalne przy skręcaniu i może zaskoczyć. Dlatego zanim pojedziecie nim gdzieś dalej zróbcie rundę zapoznawczą po parku Planty lub wokół fontann. Dlaczego tam? Z uwagi, że mamy ich tylko dwa zaproponowaliśmy, aby możne było je wypożyczyć /oddać wyłączenie na stacji Traugutta - Prażmowskiego i  Żeromskiego - plac Konstytucji 3 Maja. Pamiętajcie również o bezpieczeństwie, na postoju należy zaciągnąć hamulec ręczny (przy lewej dźwigni hamulca jest wystający srebrny przycisk, który trzeba wcisnąć, gdy dźwignia hamulca jest zaciśnięta). Podczas przewozu dzieci należy zapiąć im pasy a podczas przewozu ładunku przedmioty nie mogą wystawać poza obrys skrzyni.

Zakupione w ramach projektu rowery to standardowy pojazdy firmy Babboe, model Big.

Dane techniczne:
- dopuszczalna ładowność skrzyni: do 100 kg
- dopuszczalne obciążenie siodła: do 100 kg
- dopuszczalne obciążenie bagażnika: do 80 kg
- wymiary: 217 cm długości  x 88 cm szerokości  x 110 cm wysokości
- wymiary skrzyni: wyższa część: 90 cm x  58 cm, dolna część: 85 cm x 58 cm
- przerzutka: Shimano Nexus 7 (wewnętrzna)
- hamulce: rolkowy hamulec Shimano z tyłu, bębnowe z przodu
- rozmiar ramy: 50 cm
- siodełko: regulacja pozwala na jazdę osobom o wzroście od 157-198 cm
- obręcze: dwuścienne komorowe
- szprychy: szprychy o zwiększonej wytrzymałości
- rozmiar opon 26 x 2 1/8” z tyłu, 20 x 2 1/8“ z przodu

Rower towarowy. Projekt Bractwa Rowerowego do budżetu obywatelskiego 2017

Rower towarowy. Projekt Bractwa Rowerowego do budżetu obywatelskiego 2017

Rower towarowy. Projekt Bractwa Rowerowego do budżetu obywatelskiego 2017

Rower towarowy. Projekt Bractwa Rowerowego do budżetu obywatelskiego 2017

Rower towarowy. Projekt Bractwa Rowerowego do budżetu obywatelskiego 2017

Rower towarowy. Projekt Bractwa Rowerowego do budżetu obywatelskiego 2017

Rower towarowy. Projekt Bractwa Rowerowego do budżetu obywatelskiego 2017

Rower towarowy. Projekt Bractwa Rowerowego do budżetu obywatelskiego 2017

Rower towarowy. Projekt Bractwa Rowerowego do budżetu obywatelskiego 2017
16:42, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 26 marca 2017

W związku z rozpoczęciem prac związanych z budową ul. Tartacznej wraz z ciągiem pieszo-rowerowym zwróciliśmy się do MZDiK z wnioskiem o budowę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów również na ul. Torowej na odcinku Tartaczna – trasa N-S. Jednocześnie, w związku z rozpoczęciem prac projektowych dotyczących ul. Sosnowej, poprosiliśmy o uwzględnienie infrastruktury dla rowerzystów wzdłuż tej ulicy oraz na skrzyżowaniu Wierzbicka / Tartaczna / Sosnowa / ks. Łukasika. Trasa rowerowa na tym kierunku pozwoli na wygodną i bezpieczną podróż rowerem z Ustronia na Borki z pominięciem ul. 1905 Roku, gdzie droga dla rowerów została wybudowana jedynie na połowie długości ulicy.

Radom. Ulica Torowa i N-S 

Radom. Ulica Torowa i N-S
Radom. Ulica Torowa i N-S

Poprosiliśmy również o zabezpieczenie istniejącego ciągu wzdłuż trasy N-S przed niszczeniem nawierzchni przez samochody wyjeżdżające z posesji zlokalizowanych przy tej ulicy. 

Radom. Ulica Torowa i N-S

22:00, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
piątek, 17 marca 2017

W związku z brakiem możliwości bezpośredniej podróży rowerem na kierunku Strefa Łucznik -> ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż wiaduktu na ul. Młodzianowskiej zwróciliśmy się do MZDiK z prośbą o przeanalizowanie możliwości wykorzystania opaski wyznaczonej na wschodniej jezdni ul. Młodzianowskiej (w poziomie terenu) na kontrapas. Obecnie rowerzyści, aby pojechać w kierunku osiedla Ustronie muszą nadkładać blisko kilometr zawracając na skrzyżowaniu Młodzianowska / 1905 Roku. Po ewentualnym wyznaczeniu kontrapasa dojeżdżaliby do przejazdu rowerowego wyznaczonego wzdłuż ronda a dalej ciągiem pieszo-rowerowym do pochylni prowadzącej w kierunku wiaduktu.

Radom. Ulica Młodzianowska z kontraruchem?

Radom. Ulica Młodzianowska z kontraruchem?

07:09, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »

W związku z trwającymi pracami związanymi z opracowaniem koncepcji organizacji ruchu na ulicach Miasta Kazimierzowskiego wystąpiliśmy o uwzględnienie kilku uwag dotyczących ruchu pieszego i rowerowego:

 1. Ulica Rwańska - ulica ta zgodnie z uchwałą nr 459/2004 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 5.07.2004 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „ul. Rwańska” jest przestrzenią publiczną o charakterze deptaka. Plan ustala komunikację samochodową wyłącznie dla pojazdów uprzywilejowanych i mieszkańców posesji oraz w ściśle określonych godzinach dla samochodów dostawczych. W związku z powyższym wnosimy o zaproponowanie takiej organizacji ruchu, która będzie w zgodzie z Uchwałą Rady Miejskiej. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu pieszym wnosimy o przewidzenie montażu automatycznego słupka blokującego wjazd samochodów od strony pl. Kazimierza Wielkiego.

 2. Ponadto po wybudowaniu parkingu podziemnego pod płytą Rynku nie jest zasadne utrzymywanie ruchu samochodowego dla osób z poza ul. Rwańskiej – wjazd do parkingu zaprojektowano od strony ul. Wolność. Ponadto dostępność tego obszaru będzie zapewniona przez ulice: Grodzką, Małą, Wolność, Szewską). Główna ulica Miasta Kazimierzowskiego (łącząca deptak na ul. Żeromskiego z Rynkiem) powinna mieć charakter reprezentacyjnej przestrzeni miejskiej;

 3. Ulica Szwarlikowska - z uwagi na planowaną budowę połączenia rowerowego od strony pl. Kotlarza wnosimy o uwzględnienie tego faktu przez dodanie tabliczki T-22 pod znakiem D-4a;

 4. Wnosimy o nie wyznaczanie kontrpasów. Na tego typu obszarze o wiele lepiej sprawdza się funkcjonujący obecnie kontraruch rowerowy dopuszczony jedynie za pomocą oznakowania pionowego. Parkowanie samochodów na chodniku można wyeliminować za pomocą stylowych słupków blokadowych U-12c lub znaków;

 5. Wałowa / Rwańska - wnosimy o wyznaczenie przejazdu dla rowerów obok istniejącego przejścia (pasa dla rowerów). Obecna organizacja ruchu jest nieczytelna dla kierowców, którzy nie wiedzą, że rowerzyści mają prawo poruszać się zarówno na kierunku Rwańska - Żeromskiego jak i pl. Kazimierza Wielkiego – Żeromskiego;

 6. Wałowa / Mała - wnosimy o wyznaczenie krótkiego kontrapasa w rejonie skrzyżowania. Z uwagi na szerokość jezdni ul. Małej kierowcy chcący skręcić w lewo dojeżdżają do krawędzi jezdni uniemożliwiając tym samym rowerzystom poruszającym się ul. Wałową skręt w ul. Małą;

 7. Wolność / Reja - z uwagi na śródmiejskie położenie ulicy i konieczność zachowania priorytetu dla ruchu pieszego wnosimy o zachowanie wszystkich przejść wrysowanych na stałej organizacji ruchu (3 przejścia);

 8. Wnosimy o równomierne rozmieszczenie stojaków u-kształtnych dla rowerów na projektowanym obszarze;

 9. Wnosimy, wzorem Starego Miasta w Krakowie, o zastosowanie na projektowanym obszarze znaków w rozmiarze mini wraz ze stylowymi, czarnymi słupkami podtrzymującymi znaki;

 10. Wnosimy o uniemożliwienie nielegalnego parkowania samochodów na chodnikach za pomocą stylowych słupków blokadowych U-12c, szczególnie w miejscach, gdzie chodniki mają szerokość 1,5 m lub mniejszą (np. ulica Grodzka, Esterki).

Kraków. Mini znaki drogowe

07:04, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
piątek, 10 lutego 2017

Poniżej przedstawimy odpowiedź MZDiK na nasz wniosek dotyczący umożliwienia przejazdu rowerzystom poruszającym się od strony ulicy Mariackiej na wprost przez skrzyżowanie Młodzianowska / 1905 Roku oraz na wprost z pasa zewnętrznego ulicy Chrobrego przez skrzyżowanie Struga / Pileckiego (treść naszego wniosku >>>).

W odpowiedzi na pismo dotyczące zmian na skrzyżowaniu ul. Młodzianowskiej z ul. 1905 Roku informuję, że rowerzyści poruszający się od strony ul. Mariackiej w kierunku ul. Młodzianowskiej mają możliwość przejazdu przez skrzyżowanie wykorzystując istniejące przejazdy rowerowe na trzech wlotach. Wprowadzenie proponowanego rozwiązania naraża rowerzystów na kolizję z pojazdami skręcającymi w lewo w ul. 1905 Roku (w kierunku Borek), również geometria skrzyżowania nie pozwala na jazdę pojazdów na wprost. Tut. Zarząd rozważy możliwość wykonania przejścia i przejazdu dla rowerzystów typu „tukan" na wlocie ul. 1905 Roku. Dzięki temu rozwiązaniu rowerzyści będą mogli pokonać skrzyżowanie nie narażając się na kolizję z pojazdami.

Jednocześnie informuję, że nie jest możliwe wprowadzenie przedstawionych zmian (dopuszczenie jazdy rowerzystów na wprost z prawego pasa służącego do skrętu w prawo) na skrzyżowaniu ul. Chrobrego z ul. Pileckiego ponieważ na przedmiotowym skrzyżowaniu występuje wzmożony ruch autobusów skręcających w prawo z ul. Chrobrego w ul. Struga. Każdy rowerzysta jadący na wprost, który zatrzyma się przed linią warunkowego zatrzymania P-14 będzie blokował skręt autobusu gdy na sygnalizatorze S-2 będzie dopuszczony warunkowy skręt w prawo. Z przeprowadzonych pomiarów natężenia ruchu wynika, iż na przedmiotowym skrzyżowaniu nie występuje ruch rowerowy z ul. Chrobrego w ul. Pileckiego. Tut. Zarząd nie ma podstaw do wprowadzenia zmian w organizacji ruchu przy wjeździe na parking przy Teatrze Powszechnym ponieważ teren ten został przekazany porozumieniem i jest Zarządzany przez Teatr Powszechny.

Radom. Chrobrego / Struga / Pileckiego

13:06, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
sobota, 14 stycznia 2017
Ruszył Budżet Obywatelski 2018! Urząd Miejski zbiera wnioski, które po przeanalizowaniu możliwości realizacji trafią pod głosowanie. I tym razem nie mogło zabraknąć naszych projektów. Cały czas skupiamy się na najważniejszym - mimo wielu lat budowy infrastruktury dla rowerów nadal brakuje spójnej sieci tras umożliwiającej sprawne i bezpieczne poruszanie się po mieście. Nasze projekty wpisują się w rozbudowę systemu dróg dla rowerów zgodnie z założeniami dokumentów strategicznych Radomia dotyczących poprawy środowiska życia mieszkańców oraz funkcjonowania układu transportowego (m.in. Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Radomia, Strategii Rozwoju Miejskiego Radomskiego Obszaru Funkcjonalnego).

Okręg ogólnomiejski

Rower miejski – nowe stacje wypożyczeń

Projekt zakłada rozbudowę systemu roweru publicznego o kolejnych 5 stacji i 50 rowerów. Miasto wielkości Radomia docelowo powinno dysponować minimum 40 stacjami i 400 rowerami, po ewentualnej wygranej liczba stacji w systemie wzrośnie do 30 a rowerów do 300. Projekt zakłada ponadto wyposażenie 50 nowych rowerów w fotelik do przewozu dzieci.

Poznań. Rower publiczny z fotelikami. Zdjęcie: UM Poznań

Okręg nr 1

Ścieżki rowerowe w Śródmieściu. Etap II

Projekt zakłada budowę:
 • asfaltowej, dwukierunkowej drogi dla rowerów po północnej stronie Potoku Północnego od istniejącej trasy na ul. Struga do drogi rowerowej wzdłuż Osiedla Słonecznego;
 • połączenie pasów dla rowerów na ul. Kościuszki z drogą dla rowerów na ul. Kościuszki wraz z przeniesieniem przejścia w oś głównej alejki parku Planty i budową w tym miejscu przejazdu dla rowerów.

Radom. Budżet obywatelski 2018

Okręg nr 2
Ścieżki rowerowe na Ustroniu. Etap III

Projekt zakłada budowę asfaltowej, dwukierunkowej drogi dla rowerów po zachodniej stronie ul. Jana Pawła II od końca istniejącej trasy przy Publicznym Przedszkolu nr 14 do parkingu przed sklepem Carrefour oraz po wschodniej stronie od skrzyżowania z ul. Osiedlową do drogi dla rowerów wzdłuż al. Grzecznarowskiego. Projekt zakład również wyznaczenie przejścia i przejazdu dla rowerów przez ul. Osiedlową umożliwiającego dojazd m.in. do bloku Osiedlowa 2.

Radom. Budżet obywatelski 2018

Okręg nr 3.
Ścieżki rowerowe na Południu

Projekt zakłada budowę asfaltowej, dwukierunkowej drogi dla rowerów na ul. Wierzbickiej od istniejącej drogi dla rowerów na ul. Czarnoleskiej do istniejącej drogi dla rowerów wzdłuż ul. Toruńskiej wraz z wyznaczeniem przejazdów dla rowerów przez skrzyżowanie Wierzbicka / Toruńska.

Radom. Budżet obywatelski 2018

Okręg nr 4.
Ścieżki rowerowe na XV-leciu i Michałowie

Projekt zakłada budowę:
 • asfaltowej, dwukierunkowej drogi dla rowerów po zachodniej stronie ul. Chrobrego od istniejącej trasy wzdłuż ul. Chrobrego do skrzyżowania z Chrobrego / Struga;
 • asfaltowej, dwukierunkowej drogi dla rowerów po południowej stronie ul. Aleksandrowicza od istniejącej trasy wzdłuż ul. Mieszka I do pierwszego wjazdu na teren parkingu przed szpitalem na Józefowie.

Radom. Budżet obywatelski 2018

Radom. Budżet obywatelski 2018


Okręg nr 5.

Ścieżki rowerowe na Os. Nad Potokiem i Dzierzkowie

Projekt zakłada budowę:
 • asfaltowego, dwukierunkowego łącznika od drogi dla rowerów wzdłuż ul. Olsztyńskiej do przejazdu dla rowerów przez ul. Struga;
 • asfaltowego, dwukierunkowego łącznika dla rowerów ul. Odrodzenia - ul. Janowiecka;
 • asfaltowego, dwukierunkowego łącznika dla rowerów ul. Odrodzenia - ul. Szczecińska.

Radom. Budżet obywatelski 2018

 

Radom. Budżet obywatelski 2018

Radom. Budżet obywatelski 2018

10:39, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
środa, 07 grudnia 2016

W Radomiu coraz bardziej widać potrzebę zatrudnienia osoby, która na etapie projektowania będzie czuwała nad uwzględnieniem potrzeb ruchu rowerowego, tzw. oficera rowerowego. Poniżej kolejny tego przykład.

W ramach Radomskiego Programu Drogowego utwardzane są ulice, które z racji klasy nie ma potrzeby wyposażać w twardą infrastrukturę rowerową. Jednak są to często ulice ślepe i należy zapewnić ich przejezdność na dwóch kołach. Z tym przypadkiem mamy do czynienia na Obozisku, gdzie kilka ulic dochodzi, ale nie łączy się z ul. Szarych Szeregów. Już przeprowadzony 4 lata temu remont ul. Śniadeckich zmusił mieszkańców do budowy nieformalnego najazdu na wysoki krawężnik, który umożliwił im dojazd do ul. Szarych Szeregów.

Radom. Ślepa ul. Śniadeckich

Niedługo problem braku łącznika może dotknąć też mieszkańców sąsiedniej ul. Różanej, ale również tych, którzy będą chcieli się przez nią dostać na niedawno wybudowaną kładkę. Właśnie ogłoszono przetarg na utwardzenie ulicy, który nie tylko nie przewiduje łącznika, ale również wprowadza przegrodę w postaci zapory uniemożliwiając tym samym przejazd rowerem.

Poniżej treść pisma skierowanego do MZDiK oraz nasza rysunek z propozycją rozwiązania.

Po zapoznaniu się z projektem budowy ul. Różanej wnosimy o wykonanie łącznika dla rowerów z przyszłą droga dla rowerów wzdłuż ul. Szarych Szeregów. Wnosimy również o dodanie tabliczek T-22 pod znakami D-4a i D-4b oraz rezygnację z zapory drogowej U-20b na rzecz słupków blokujących U-12c.


Radom. Łącznik rowerowy Różana - Szarych Szeregów

12:00, bractworowerowe
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 21 listopada 2016

Kontynuujemy prace związane z udrożnieniem tras rowerowych. Poniżej kolejne pismo do MZDiK.

W związku ze zbliżającym się terminem oddana do użytku drogi dla rowerów wzdłuż ul. Młodzianowskiej zwracamy się z wnioskiem o umożliwienie dojazdu do niej rowerzystom poruszającym się od strony ulicy Mariackiej. Wnosimy o rozważenie propozycji wprowadzenia na skrzyżowaniu Młodzianowska / 1905 Roku oznakowania poziomego w postaci znaku P-27 oraz dodania pod znakiem C-8 tabliczki T-22.

Radom. Młodzianowska / 1905 Roku. GeoportalRadom. Młodzianowska / 1905 Roku. Google GSV

Wnosimy również o rozważenie możliwości dopuszczenia jazdy na wprost z pasa zewnętrznego ulicy Chrobrego w kierunku ulicy Pileckiego. Obecnie rowerzyści, którzy skorzystali z parkingu dla rowerów przed Galerią Słoneczną w celu dojechania do placu Jagiellońskiego muszą poruszać się środkowym pasem jezdni a tuż po przejechaniu skrzyżowania zrobić przeplot przez pas ruchu co pogarsza ich bezpieczeństwo. Obowiązująca organizacja ruchu umożliwia jazdę na wprost z pasa zewnętrznego jedynie autobusom jednak ten kierunek (Chrobrego - Pileckiego) nie jest obsługiwany żadną linią. Proponujemy na znaku wskazującym kierunek ruchu zamienić piktogram autobusu na symbolu roweru (podobnie jak to zostało zrobione przed skrzyżowaniem Traugutta / Piłsudskiego) oraz wprowadzenie oznakowania poziomego w postaci znaku P-27. W ramach tej propozycji należy ewentualnie uwzględnić zmiany w oznakowaniu wjazdu na parking przed teatrem dodając m.in. tabliczkę T-22 pod znakiem D-4a.

Radom. Chrobrego / Struga. Geoportal

Radom. Chrobrego / Struga. Google GSV

09:07, bractworowerowe
Link Komentarze (1) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 54
Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do naszego newslettera!

Drogi rowerowe
Powiększ mapę >>>


stat4u
Bractwo Rowerowe jest
częścią ogólnopolskiej sieci
"Miasta dla rowerów"


Zaprzyjaźnione strony


stat4u