Blog > Komentarze do wpisu

Rowerem na zakupy. Ruszamy z akcją!

„Rowerem na zakupy” to wspólna akcja Gazety w Radomiu i Bractwa Rowerowego mająca na celu zachęcenie właścicieli radomskich obiektów handlowych do stosowania bezpiecznych i wygodnych stojaków rowerowych. Działamy poprzez namawianie samych rowerzystów do tego, aby aktywnie motywowali właścicieli sklepów do instalowania dobrych stojaków. Obecnie nawet przy największych hipermarketach i centrach handlowych w Radomiu trudno spotkać odpowiednie miejsca do zaparkowania roweru. To właśnie chcemy zmienić!

Jak się włączyć?

To bardzo proste! Wystarczy napisać i wysłać pismo do właściciela obiektu handlowego, które odwiedzasz i o którym wiesz, że nie ma solidnych stojaków rowerowych.

Wzór takiego pisma znajdziesz tu >>>
. Warto pamiętać, że to tylko wzór – dokument można zmodyfikować dostosowując go do konkretnego przypadku. Zachęcamy, aby dowiedzieć się kto w danej placówce handlowej może podjąć decyzję dotyczącą zamontowania lub zmiany stojaków i do tej osoby kierować pismo. Dzięki temu zwiększa się szansa na skuteczność takiego działania.

Im więcej pism – tym lepiej! Nasz głos dla właścicieli obiektów handlowych jest ważny, a im będzie głośniejszy, tym większa szansa na to, że zostanie usłyszany! Jesteśmy nie tylko rowerzystami, ale również klientami. To w jakich sklepach wydajemy nasze pieniądze ma dla właściciela sklepu bardzo duże znaczenie, a chętniej wydajemy je tam, gdzie można bezpiecznie zaparkować nasz jednoślad.

Jeśli zdecydujesz się wysłać takie pismo – koniecznie daj nam znać. Ułatwi to koordynowanie działań oraz sprawdzenia jakie dają one efekty.

Dlaczego przed wejściem do sklepu warto postawić solidne stojaki?

Znaczna część klientów przyjeżdża lub chciałaby przyjeżdżać na zakupy na rowerze. Możliwość bezpiecznego przypięcia jednośladu to dla nas – rowerzystów kwestia kluczowa. Jeśli sklep nie zapewni rowerzystom dobrego stojaka, to tak jakby nie zapewniał kierowcom miejsca do zaparkowania samochodu! Miłośnicy dwóch kółek to niemała i stale rosnąca grupa klientów. Inwestując w dobre stojaki tanim kosztem sklep osiąga kilka istotnych celów:

1. Sklep buduje swoją przewagę konkurencyjną. Rowerzysta chętniej wybierze miejsce, w którym stoją solidne stojaki na rowery niż takie gdzie ich nie ma lub pozostawiają wiele do życzenia. Przekłada się to na konkretne kwoty zostawiane w kasie przez klientów-rowerzystów.

2. Sklep buduje wizerunek swojego obiektu handlowego jako miejsca, dbającego o ochronę środowiska, prowadzącego proekologiczną politykę.

3. Sklep ogranicza problem braku wystarczającej liczby miejsc parkingowych. Powierzchnia zajęta przez jeden samochód pozwala na swobodne zaparkowanie kilku rowerów! Jest sporo klientów, którzy chętnie przesiądą się z czterech kółek na dwa, ale trzeba dać im taką możliwość tworząc solidny parking dla rowerów.

Jaki stojak jest dobry?

Prawidłowy stojak rowerowy powinien umożliwić oparcie roweru oraz przypięcie do niego ramy i jednego koła pojedynczym zapięciem U-lock (kłódką szeklową), niezależnie od typu roweru. Dobrze, jeśli ten sam stojak ponadto umożliwia przypięcie drugim zapięciem drugiego koła.

Stojak musi być też solidnie i trwale przymocowany do podłoża. Warunki takie spełnia np. stojak w kształcie odwróconej litery “U”. Umożliwia oparcie i przypięcie co najmniej 2 rowerów dowolnego typu – składaków, mieszczuchów z koszykami, szosówek, górali – niezależnie od rozmiaru ramy, szerokości opony czy kształtu kierownicy. Standardowe wymiary to długość ok. 1 m, wysokość 60-80 cm, średnica rury 5-9 cm. Jeśli potrzeba postawić więcej stojaków, zalecana jest odległość pomiędzy sąsiednimi stojakami rzędu 1,0 – 1,5 m.

Radom. Stojaki rowerowe przed Centrum Słonecznym
A dlaczego nie wyrwikółka?

Często spotykany na naszych ulicach prymitywny model stojaka, tzw. “wyrwikółka” albo “łamikółka”, nie umożliwia przypięcia ramy. Sprawia to, że rower bardzo łatwo ukraść, pozostawiając w stojaku same koło.

Z drugiej strony, jeśli stojak umożliwia tylko przypięcie ramy, to trywialne staje się wyjęcie przedniego koła. Kto montuje takie stojaki, de facto współpracuje ze złodziejami, znakomicie upraszczając im zabór cudzej własności.

Radom. Stojak wyrwikółka przed basenem Neptun

Ponadto w przypadku np. silniejszego wiatru “łamikółka”, jak sama nazwa wskazuje, może uszkodzić rower, jego koło lub tylną przerzutkę.

Gdzie można dostać dobre stojaki?

Oto znani nam producenci stojaków rowerowych:
1. ZPHU “Majsterek” >>>
2. Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju >>>
3. Komserwis (tylko modele z serii Beta, Boston, Kemi) >>>, >>>, >>>
4. Zano (tylko modele z serii 05.020, 05.021, 05.023, 05.024, 05.026, 05.054 i 05.055) >>>

Jeśli znają Państwo innych sprawdzonych producentów – prosimy o informację.

Ile to kosztuje?

Pojedynczy stojak umożliwiający przypięcie dwóch – trzech rowerów to wydatek od 100 do 500 zł, w zależności od materiałów i wykończenia. W większości przypadków (sklepy, punkty usługowe, kawiarnie itp.) wystarczają jeden – dwa takie stojaki.

czwartek, 29 marca 2012, bractworowerowe

Polecane wpisy

  • Wiadukt na Energetyków a droga dla rowerów

    Poniżej przedstawimy pismo jakie Bractwo Rowerowe wysłało do PKP PLK S.A. ws. wiaduktu na linii kolejowej nr 8 w Radomiu na ul. Energetyków i potrzebie uwzględn

  • Wiadukt na ulicy Żeromskiego

    Do końca listopada ma zostać wykonana dokumentacja projektowa dla wiaduktu w ciągu ulicy Żeromskiego i Lubelskiej. Bractwo Rowerowe jeszcze w ubiegłym roku wysł

  • Konsultacje w sprawie osiedla XV-lecia

    Poniżej przedstawiamy uwagi Bractwa Rowerowego jakie złożyliśmy w ramachkonsultacji społecznych w sprawie Koncepcji podziału funkcjonalno-przestrzennego części

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do naszego newslettera!

Drogi rowerowe
Powiększ mapę >>>


stat4u
Bractwo Rowerowe jest
częścią ogólnopolskiej sieci
"Miasta dla rowerów"


Zaprzyjaźnione strony


stat4u