Blog > Komentarze do wpisu

[Parkowanie] Strefa zamieszkania

Coś dla niedouczonych kierowców (bądź cwaniaków) i dla odpowiedzialnych za porządek służb.

Zgodnie z art. 2 ustawy z 20.06.1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 108, poz. 908 z późn. zmianami) "strefa zamieszkania" jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31.07.2002r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393), określa w § 58 definicję znaku D-40 "strefa zamieszkania". Z przepisu tego wynika m.in., że umieszczone w tej strefie urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę (np. progi zwalniające) mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi.

Szczególne zasady ruchu drogowego, o których mowa w definicji "strefy zamieszkania", to m.in;

 • prawo pieszego do korzystania z całej szerokości drogi i pierwszeństwo przed pojazdami,
 • możliwość korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej,
 • prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h,
 • zakaz postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.

Z powyższego zapisu wynika, że w przypadku braku wyznaczonych miejsc do postoju pojazdów, parkowanie w strefie zamieszkania jest niedopuszczalne.

 

Radom, ul Żeromskiego

Radom, ul Żeromskiego

A więc kto pilnuje porządku? Bo jak na razie prawo swoje i rzeczywistość swoje. Tak ma wyglądać przestrzeń przyjazna mieszkańcom?

środa, 22 września 2010, firebwoy

Polecane wpisy

 • Jazda z miasta! Do Zadobrza

  Czas na drugą w tym roku "Jazdę z miasta!". 27 maja szutrami i ścieżkami Puszczy Kozienickiej biegnącymi w okolicy Antoniówki, Siczek i Kieszka pojedziemy na le

 • Rowerem na zakupy. Bank Pekao

  Przed bankiem Pekao na ulicy Kościuszki ustawiono prawidłowe stojaki rowerowe czyli takie do których można przypiąć nie tylko koło, ale również ramę roweru. Zam

 • Rowerem na zakupy. Aldi i Galeria Nad Potokiem

  Przed sklepem Aldi na ulicy Żółkiewskiego ustawiono prawidłowe stojaki rowerowe czyli takie do których można przypiąć nie tylko koło, ale również ramę roweru. Z

Komentarze
w1m
2010/09/22 09:05:46
ciekawe jak dziś (DBS) to będzie wyglądać
-
2010/09/22 17:43:53
Ok. godz. 16 Straż Miejska polowała na kierowców "olewających" znak B1 w pobliżu skrzyżowania z ul.Witolda, a ok. 12 z fotoradarem na ul.Warszawskiej, przy przejściu dla pieszych w pobliżu Automobilklubu. Chwali się...

PS.Śmiać mi się tylko chciało z pani pędzącej "na pewniaka" z górki ul.Witolda dużą terenówką, która na widok strażnika gwałtownie zaczęła hamować i wykonywać rozpaczliwe manewry połączone z nieudaną próbą zawracania, by tylko uniknąć konieczności wjechania w ul.Żeromskiego i spotkania z funkcjonariuszami SM.
-
2010/09/23 18:01:36
ja mam codzien rozne perypetie z cwaniaczkami pedzacymi droga oznaczona w ten sposob. niedawno, po 10 miesiecznej wymianie pism z urzedem miasta doczekalem sie progu spowalniajacego.
Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do naszego newslettera!

Drogi rowerowe
Powiększ mapę >>>


stat4u
Bractwo Rowerowe jest
częścią ogólnopolskiej sieci
"Miasta dla rowerów"


Zaprzyjaźnione strony


stat4u